W Urzędzie Wojewódzkim olsztyński Bank Żywności zorganizował dzisiaj (26.09) konferencję „Prawidłowe odżywianie to podstawa - razem zadbajmy o przyszłość dzieci”. Patronat nad wydarzeniem objął wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski.
W konferencji wzięli udział przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej, szkół, przedszkoli oraz organizacji pozarządowych z terenu województwa. Wśród zaproszonych gości znaleźli się także przedstawiciele administracji państwowej i samorządowej oraz Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie.
W pierwszej części spotkania przedstawiono zasady prawidłowego odżywiania najmłodszych, inicjatywy podejmowane przez państwo oraz faktycznie występujące możliwości i bariery w zakresie dożywiania. Na te tematy wypowiedzieli się: Katarzyna Przybyłowicz, pracownik Katedry Żywienia Człowieka UWM, Jerzy Gierlacki z Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej i Beata Doraczyńska, dyrektor Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Mrągowie.
Drugą część spotkania przeznaczono na przedstawienie podejmowanych przez administrację rządową działań w zakresie dożywiania dzieci oraz perspektyw na kolejne lata. Omówiono także lokalne inicjatywy podejmowane w tym zakresie. Głos w tych aspektach problemu zabrali: Wanda Sylwia Kicińska, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Warmińsko - Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, Magdalena Falkowska oraz Iwona Kondrak z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu, a także Marek Borowski, prezes Banku Żywności w Olsztynie.
Po zapoznaniu się wypowiedziami prelegentów uczestnicy konferencji przystąpili do dyskusji na temat omówionych zagadnień.
Jak wyjaśnia organizator, celem dzisiejszej konferencji jest podkreślenie, że tylko poprzez współpracę wszystkich podmiotów posiadających kompetencje oraz możliwości niezbędne do przeciwdziałania niedożywieniu dzieci można zmienić obecną sytuację. A nie jest ona dobra.
Badania przeprowadzone w szkołach podstawowych w 2009 roku na zlecenie jednego z koncernów produkujących żywność wykazały, że aż 170 tysięcy dzieci w Polsce cierpi z powodu niedożywienia (wielkość populacji dzieci w wieku szkolnym - 2 379 tys.). Co piąte dziecko jest żywione w nieprawidłowy sposób - je zbyt mało lub nie otrzymuje wszystkich niezbędnych do prawidłowego rozwoju posiłków. Ponad 70 tysięcy dzieci je tylko to, co dostanie w szkole. Dlatego też Bank Żywności w Olsztynie prowadzi akcje oraz bierze udział w programach unijnych, m. in. „Napełniamy talerzyk”, „Podziel się posiłkiem”, programach edukacyjnych oraz pozyskuje żywność od jej producentów i hurtowników.
Co mogą zaś zrobić mieszkańcy Warmii i Mazur, aby pomóc nie tylko niedożywionym dzieciom, ale i dorosłym? Najprostszym sposobem pomocy jest udział w zbiórkach żywności, które najczęściej prowadzone są w sklepach. Można także przekazać olsztyńskiemu Bankowi Żywności 1% swojego podatku. Przede wszystkim jednak trzeba pamiętać o tym, by nie marnować żywności i nie kupować jej więcej, niż jest się w stanie spożyć.
Z D J Ę C I A