W siedzibie Wydziału Nauk Humanistyczno-Społecznych WSP TWP dzisiejszego (13.09) popołudnia odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami Olsztyna na temat usytuowania przystanków na trasie mającej powstać w stolicy Warmii i Mazur linii tramwajowej w ramach projektu „Modernizacja i rozwój zintegrowanego systemu transportu zbiorowego w Olsztynie” realizowanego przez miasto.
Spotkanie rozpoczęto od przedstawienia schematów przebiegu linii tramwajowej oraz umiejscowienia wzdłuż niej 22 planowanych przystanków (proponowanych w średniej odległości 500 metrów między poszczególnymi przystankami) oraz omówienia zmian zaproponowanych przez uczestników poprzedniego spotkania, które miało miejsce 14 września.
Po prezentacji przyszedł czas na sugestie i pytania. Wśród nich znalazły się m.in. te o zastosowanie tzw. śluz na przystankach, przeniesienie niektórych z nich bliżej przystanków autobusowych, by ułatwić przesiadki, a także o sens powstania jednego z przystanków przy ogródkach działkowych oraz o liczbę planowanych zintegrowanych węzłów przesiadkowych (przystanków przeznaczonych zarówno dla tramwaju, jak i autobusów).
Jednym z żywiej dyskutowanych aspektów projektu było umiejscowienie tzw. krańcówki (ostatniego przystanku na linii) na ulicy Lubelskiej, jednak nie w bezpośrednim sąsiedztwie Dworca Głównego i dworca PKS. Uczestnicy spotkania pytali, dlaczego przystanek nie stanie przy dworcu, skoro budowany jest w głównej mierze po to, by obsługiwać podróżnych przyjeżdżających oraz wyjeżdżających z Olsztyna.
-
Projektując dzisiaj linię tramwajową, musimy mieć na względzie również plany, które są przed nami i dotyczą tzw. zintegrowanego węzła przesiadkowego przy dworcu - stwierdził w odpowiedzi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, który także brał udział w spotkaniu. -
W tym miejscu powstanie inna zabudowa, niż jest dzisiaj. W przyjętym w 2010 roku studium teren ten został wyznaczony jako jeden z możliwych pod budowę obiektu wielkopowierzchniowego. Podjęliśmy takie działania, podpisując w 2009 roku z PKP umowę, aby przygotować modernizację dworca z budową galerii handlowo-usługowej. W związku z tym uważamy, że lepiej będzie nie stawiać przystanku przy dworcu do czasu jego zmodernizowania, ponieważ może się potem okazać, że trzeba będzie go „rozebrać”, gdyż nie będzie spełniał dobrze swoich funkcji przy nowym zagospodarowaniu terenu. Jak zapowiadają organizatorzy dzisiejszego spotkania, prace nad usytuowaniem przystanków nadal trwają i przedstawione dzisiaj przez olsztynian sugestie zostaną wzięte pod rozwagę. Jak zatem zostanie rozwiązany ten aspekt projektu budowy linii tramwajowej, dowiemy się zapewne niebawem.
Z D J Ę C I A