Szopka bożonarodzeniowa to najczęściej makieta przedstawiająca wnętrze stajni betlejemskiej w noc, podczas której narodził się Jezus Chrystus. Szopka bywa wykonywana jako miniatura, a także jako konstrukcja rzeczywistej wielkości.
Może mieć ona formę jaskini lub groty, ale najczęściej przedstawiona jest w formie stajenki. W każdej szopce znajduje się mały Jezus, Maryja oraz Józef. Najczęściej elementem szopki są także postaci Trzech Króli, pasterzy, a także bydło i owce, Gwiazda Betlejemska, anioły.
Tak zwana „żywa szopka”, to wykonana w naturalnej skali konstrukcja, w której zamiast figur owiec i bydła znajdują się żywe zwierzęta. Zdarza się także, że postacie ludzkie są grane przez żywe osoby.
Postanowiłem sprawdzić, jak wyglądają szopki w niektórych olsztyńskich kościołach.
-
Jedź do kościoła Chrystusa Zbawiciela na ul. Wyspiańskiego - zachęcał znajomy. -
Tam jest jedyna w Olsztynie szopka urządzona w prezbiterium. Na taką szopkę musiał wyrazić zgodę sam Papież.Pojechałem. Fakt, wśród olsztyńskich szopek ta chyba jest najefektowniejsza. Zajmuje całe prezbiterium, jakby zastępując ołtarz.
Druga z zasługujących na szczególną uwagę szopek znajduje się w katedrze św. Jakuba na Starym Mieście. Część składających się na nią figur umieszczono na taśmie przesuwającej się wokół Jezusowego żłóbka.
Odwiedziłem również kościół św. Józefa przy ul. Jagiellońskiej oraz kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Mickiewicza. Tam szopki również są piękne, chociaż utrzymane w bardzo tradycyjnej formie.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć olsztyńskich szopek oraz nagrań video, które sukcesywnie będziemy zamieszczać w Gazecie. Jednocześnie czekamy na sygnały czytelników wskazujące te z olsztyńskich szopek, które mieszkańcy naszego miasta odwiedzić powinni.
Z D J Ę C I A
F I L M Y