Już po raz trzeci, w ostatnią niedzielę lata, na olsztyńskim Podgrodziu odbył się festyn dla mieszkańców miasta. Imprezę pod nazwą „Pożegnanie lata” wspólnymi siłami zorganizowały Rada Osiedla Podgrodzie, Gimnazjum nr 5 i Olsztyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa.
- Festyn od trzech lat organizujemy w ostatnią niedzielę lata, by symbolicznie pożegnać tę porę roku - powiedział pod koniec kilkugodzinnej imprezy Leszek Dąbrowski, przewodniczący Rady Osiedla Podgrodzie.
- Pogoda zrobiła nam psikusa, bo trochę pokropił deszcz i część uczestników wróciła do domów, ale myślę, że festyn można uznać za udany. Mimo wszystko frekwencja była wysoka. Atrakcji było naprawdę dużo.Festyn zorganizowano przy ul. Śliwy, na jednym z nielicznych na terenie osiedla skrawków niezabudowanej ziemi, przy którym niebawem mają stanąć wieżowce Warmia Towers. Na razie jednak przestrzeń nie jest niczym ograniczona i z powodzeniem została wykorzystana do zorganizowania festynu. Plac otoczyły może nieliczne, ale jak na potrzeby osiedlowej imprezy wystarczające stragany i punkty gastronomiczne. Były też nadmuchiwane zjeżdżalnie i trampoliny, a dla małych miłośników motoryzacji elektryczny „mercedesik”. Ale najważniejszym punktem festynowego placu była scena, na której i przy której ciągle coś się działo.
Festynowe atrakcje rozpoczął pokaz młodych tancerzy ze Szkoły Tańca i Wdzięku Barbary i Wojciecha Przemienieckich. Po nich na scenie zaprezentowali się chórzyści i soliści z Gimnazjum nr 5 w Olsztynie. Wystąpiły też tancerki ze Studia Animacji Ruchowej „Rytm”. Zaśpiewał również mieszkający na Podgrodziu olsztyński „Elvis Presley„” - Adam Gałka.
Występy artystyczne przeplatały się z pokazami i turniejami sportowymi. M.in. swoje umiejętności pokazali zapaśnicy z Klubu Sportowego „Budowlani” Olsztyn i uprawiający capoeirę członkowie klubu „Corado de ouro”. Atrakcją dla uczestników festynu był też turniej siatkarski zorganizowany przez byłego siatkarza AZS UWM, obecnie radnego Rady Miasta Olsztyna i prowadzącego szkółkę siatkarską, Pawła Papke. Odbyły się również turnieje w wyciskaniu hantli, w slalomie w alkogoglach i w bule. Dla najlepszych olsztyński PGM ufundował nagrody.
Pokaz dla publiczności przygotowali też olsztyńscy strażacy, zaś członkowie Grupy Społecznych Instruktorów Młodzieżowych PCK uczyli jak prawidłowo należy prowadzić resuscytację.
Pod wieczór scenę opanowały olsztyńskie zespoły romskie. Wystąpiły ich aż dwa: „Szczęśliwe dzieciaki” i „Tabor”.
- Naszym celem jest integracja mającego 10 tys. mieszkańców Osiedla Podgrodzie - powiedział na koniec Leszek Dąbrowski.
- Jeżeli impreza wejdzie na stałe do kalendarza olsztyńskich wydarzeń i będzie organizowana cyklicznie, na pewno przyciągać będzie sporo nie tylko mieszkańców naszego osiedla. A takie festyny dla mieszkańców znakomicie sprawdzają się w krajach zachodnich, dlaczego więc nie miły by przyjąć się w Olsztynie?
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :