Sumo - tradycyjny sport walki Japończyków, znamy głównie z filmów i telewizji. Okazuje się jednak, że już od dwóch lat sumo można i trenuje się w olsztyńskim Klubie Sportowym „Budowlani”. Do tej pory młodzi zawodnicy pokazywali się w zawodach poza Olsztynem. Dziś (17.09) nadszedł czas na pierwszą prezentację przed olsztyńską publicznością podczas rozegranego w Zespole Szkół Ekonomicznych w Olsztynie Pucharu Polski kadetów i kadetek w sumo oraz zawodów dla dzieci w mini sumo.
- Sumo w turniejowym wydaniu dziś po raz pierwszy zagościło na olsztyńskiej ziemi - mówi Michał Staszewski, trener w KS „Budowlani”, jednocześnie organizator dzisiejszych zawodów. - Turniej jest licznie obsadzony. Mamy 102 zawodników i zawodniczek z 6. ekip. Najmocniejsze zespoły przyjechały z Lidzbarka Warmińskiego i z Warszawy. My też wystawiliśmy swoich zawodników.
Do tej pory olsztyńscy zawodnicy sumo brali udział w mistrzostwach makroregionu młodzików. Teraz przyszedł czas na zawody kadetów.
- Mistrzostwa makroregionu to zawody rozgrywane co roku - wyjaśnia Staszewski. - Zawsze parę medali olsztyniakom udawało się zdobyć. Dzisiaj też wywalczyliśmy kilka krążków. Myślę, że idziemy w dobrym kierunku. Jednak to, czy sumo stanie się znaczącym sportem w Olsztynie, zależeć będzie nie tylko od zawodników i trenerów.
R E K L A M A
Zasady sumo są bardzo proste - wygrywa ten, kto spowoduje, że przeciwnik dotknie dojo (tutaj: mata sumo) inną częścią ciała niż stopa. Można też przeciwnika wynieść lub wyrzucić poza matę. W tym sporcie bardzo ważny jest również ceremoniał i stroje. Zgodnie z ceremoniałem, przed rozpoczęciem pojedynku zawodnicy (najlepsi mają dużą masę ciała, nawet ponad 150 kg) powinni rzucić przed siebie garść soli, aby oczyścić arenę. Następnie wykonują tzw. shiko. Czynność ta polega na przenoszeniu ciężaru ciała z nogi na nogę, podnoszeniu ich kolejno w górę i opuszczaniu z mocnym uderzeniem w podłoże. Robią to, aby przepędzić złe moce. Następnie wchodzą do środka kręgu, kłaniają się i, przyjmując pozycję kucną, wykonują chirochozu (rytuał oczyszczania rąk).
Zainteresowanych uprawianiem sumo zachęcamy do kontaktu z KS „Budowlani”. Jego siedziba znajduje się przy ul. Grunwaldzkiej 9.