Salon odbył się w Centrum Humanistycznym UWM
(fot. ATK - wszystkie) |
Więcej zdjęć »
Tłumy młodzieży przybyły dziś (16.09) do Kortowa na Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego przy ul. Obitza, na Olsztyński Salon Maturzystów. Stoiska, na których wystawiali się przedstawiciele wyższych uczelni z północno-wschodniej Polski były oblegane. Nastolatki mogły uzyskać pakiet niezbędnych informacji o tym, jak dostać się na studia i jaki kierunek wybrać.
Tuż po godzinie 8 pojawiła się pierwsza fala zainteresowanych. Tłumy oblegały stoiska do ostatniej chwili. Jakie kierunki cieszyły się największym zainteresowaniem? Na to pytanie bardzo trudno było odpowiedzieć nawet wystawiającym się. Można było jednak zaobserwować, że to już nie humanistyka jest priorytetem przy wyborach. Młodzież staje się coraz bardziej praktyczna. Pewnym zaskoczeniem było zainteresowanie uczelniami wojskowymi. Nie było brak ich ofert.
- W naszej Akademii Marynarki Wojennej kierunek wojskowy, związany z obronnością, jest marginalny. Ponad 2/3 kierunków związanych jest z edukacja cywilną i te właśnie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem - stwierdzili panowie w marynarskich mundurach.
Nie mniejsze zainteresowanie skupiało się przy stoisku Ministerstwa Obrony Narodowej, które przygotowało specjalną prezentację poświęconą służbie przygotowawczej w czasie studiów, promując Narodowe Siły Rezerwowe.
Na Salonie Maturzystów przebywał wiceminister edukacji narodowej Zbigniew Włodkowski, który po otwarciu imprezy spotkał się z dyrektorami, nauczycielami i wszystkimi zainteresowanymi. Grupka pedagogów była niewielka, ale pytań nie brakowało. Dotyczyły one głównie przeprowadzonej przez parlament reformy szkolnictwa zawodowego oraz nowej podstawy kształcenia w zawodzie. Zmiany w oświacie wejdą w życie po nowym roku. Program pilotażowy dla kształcenia zawodowego ruszy właśnie na Warmii i Mazurach, jako pierwszym regionie w Polsce.
Eksperci Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży przedstawili zasady egzaminu maturalnego 2012 roku z przedmiotów obowiązkowych i najczęściej wybieranych przedmiotów dodatkowych. Omówiono także szeroko nowe formuły egzaminu maturalnego z języków obcych nowożytnych, wprowadzane na maturę od 2012 roku.
Maturzyści mieli także okazję porozmawiać z doradcami zawodowymi z olsztyńskiego oddziału Ochotniczych Hufców Pracy.
Czy zdobyte informacje okażą się przydatne, maturzyści przekonają się wiosną 2012 roku, kiedy ruszą składać dokumenty na wyższe uczelnie i wybierać swoją zawodową przyszłość.
Z D J Ę C I A