Dziś (16.09) oficjalnie i uroczyście otwarto w Olsztynie nowy szpital ginekologiczno-położniczy, należący do spółki Jamal. To jedna z pierwszych w Polsce i pierwsza w regionie tak nowoczesna, znakomicie wyposażona placówka. Szpital jest co prawda prywatny, ale dzięki podpisanym z NFZ kontraktom zapewnia swoim pacjentkom bezpłatny dostęp do usług medycznych.
- Zbudowaliśmy budynek. Nazwaliśmy go szpitalem. Jest organizmem, we wnętrzu którego na świat przychodzą dzieci - powiedział dyrektor Jan Malarkiewicz.
- Ale jego sercem i układem krążenia jest ekologiczny system ogrzewania i chłodzenia pompami ciepła. Nad całością czuwa innowacyjny system informatyczny. Przyszłość „naszych dzieci” nie jest nam obojętna, dlatego wybraliśmy najbardziej ekologiczne rozwiązania. W budynku o powierzchni ponad 2 tys. metrów kw. znajduje się oddział diagnostyczny, nowoczesny blok operacyjny z dwiema salami operacyjnymi i blok porodowy z trzema salami porodowymi, oddział zabiegowy, oddział łóżkowy, z 15 komfortowymi salami dla pacjentek, działy usługowe i zaopatrzenia medycznego oraz administracja. To nowoczesna i ekologiczna inwestycja.
- Sądzimy, że na dziesiątki lat zmieni ona jakże istotne pierwsze momenty na świecie naszych dzieci - dodał dyr. Malarkiewicz
- Chcemy by był to dla rodziców i ich pociech moment niezapomniany i właśnie dla was drodzy obywatele i przyszli rodzice tworzymy to wspaniałe „przyjazne miejsce pierwszego oddechu”.
Uroczystość była też okazją do podpisania umowy na dofinansowanie ze środków unijnych projektu informatyzacji szpitala.
- Jestem przekonana, że realizacja tego projektu nie tylko usprawni pracę szpitala, dostosowując ją do wszelkich unijnych norm, ale też znakomicie ułatwi kontakt pacjentek z lekarzami i położnymi - powiedziała wicemarszałek województwa Urszula Pasławska.
Dziś, w dobie wszechobecnego Internetu i społecznościowych portali, taki kontakt jest bardzo potrzebny, o czym świadczy chociażby popularność, działającego już, internetowego forum szpitala.
Dla samorządu województwa zrealizowane przez szpital przedsięwzięcie oznacza wzrost dostępności do usług medycznych w regionie i podniesienie ich poziomu. Dla kobiet - znacznie więcej.
- Mówi się o cudzie narodzin - dodaje wicemarszałek Pasławska.
- Po to, żeby ten cud dokonał się naprawdę, by dzień narodzin był najpiękniejszym dniem w życiu kobiety, trzeba zapewnić diagnostykę na najwyższym poziomie, pełne bezpieczeństwo i komfort - również psychiczny. I nowy szpital, jestem o tym przekonana, to wszystko swoim pacjentkom zapewni. Nie od dziś wiadomo, że my, kobiety mamy w życiu trudniej. Dlatego każdej inicjatywie, każdemu przedsięwzięciu, które nasze życie ułatwia czy uprzyjemnia należy przyklasnąć.
Z D J Ę C I A