Za nieco ponad miesiąc w stolicy Warmii i Mazur odbędzie się już piąta odsłona Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego DEMOLUDY - organizowanego przez Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie przeglądu spektakli wystawianych przez teatry wywodzące się z byłych krajów „demokracji ludowej”. Mimo iż tegoroczna edycja festiwalu rozpocznie się dopiero 17 października (potrwa do 22.10), to już dzisiaj (14.09) Teatr zaprosił przedstawicieli lokalnych mediów na spotkanie z Beatą Ochmańską, dyrektor festiwalu, Marcinem Zawadą, dyrektorem artystycznym festiwalu oraz Giovanny’m Castellanosem, kierownikiem artystycznym sceny Margines, mające na celu przedstawienie repertuaru nadchodzącego wydarzenia.
-
Festiwal staje się coraz bardziej popularny - stwierdził Marcin Zawada. -
Poprzednia edycja została pochlebnie oceniona w prasie branżowej w Polsce i zagranicą. Zgłasza się do nas coraz więcej teatrów chętnych do wzięcia udziału w festiwalu. Zdarza się nawet, że piszą do nas na przykład teatry z Włoch czy Ameryki Południowej i musimy im odmawiać udziału. Na tegoroczną edycję zapowiedziało swój przyjazd wielu krytyków i teatrologów zagranicznych, między innymi z USA, Finlandii i Niemiec. DEMOLUDY zostały też, jako jedyna impreza kulturalna na Warmii i Mazurach, wpisane do kalendarza imprez kulturalnych polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Tegoroczna edycja festiwalu odbywać się będzie pod hasłem przewodnim „W krzywym zwierciadle”. Dzięki temu jego uczestnicy oraz widzowie będą się mogli przekonać, czy kraje byłych „demoludów” są zdolne do autoironii, do śmiania się z siebie samych. Goście z Czech, Węgier, Słowacji, Rumunii i Polski przedstawią 8 spektakli.
Poniżej przedstawiamy program V Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego DEMOLUDY:
»
17.10 (środa); Pub Sowa (ul. Zamkowa 2a); godz. 18:00 - koncert Demoludy grają rocka (wstęp wolny)
Wystąpią:
* TORPÉDY (Czechy) - najsłynniejsza formacja czeskiej sceny niezależnej. Ich muzyka oscyluje między punk rockiem i psychodelicznym folkiem, teksty utworów traktują o codzienności praskiego życia i jego barwnych postaciach. Koncerty Torpéd to zawsze niezapomniane spektakle. „The New Musical Express” uznał Torpédy za jedną z dziesięciu najważniejszych kapel XX wieku.
* TRIBUTE TO MARIA TANĂSE 2011 (Rumunia) - czołowa formacja rumuńskiej alternatywy muzycznej, która twórczo zapładniała takie kapele jak Bauhaus i System of A Down. Ich twórczość, inspirowana ikoną muzyki Transylwanii - Marią Tănase, łączy jazz z ambientem, folk z ciężkim brzmieniem, tradycyjną instrumentalistykę z nowoczesnymi elektroaranżami, nie tracąc jednocześnie nic z prostoty i bezpośredniości artystycznej ekspresji. Trzy lata temu grupa była gwiazdą Festiwalu w Roskilde.
* THE MOLNÁRS (Węgry) - giganci węgierskiej muzyki rockowej - brawurowa odpowiedź na amerykańską grupę The Ramones, o jeszcze mocniejszym, kontrkulturowym uderzeniu. MTV Europe przyznała im tytuł „Pistolsów Dunaju”. Koncert w Olsztynie to pierwsza wizyta The Molnárs w Polsce, podczas którego, poza kompozycjami autorskimi, zespół zagra własne interpretacje legendarnych szlagierów węgierskiego rock&rolla.
* Prowadzenie: Petr Gabor Sikorescu - gwiazda demoludowej konferansjerki, potomek węgierskiego producenta Ikarusów, prowadził wiele edycji słynnego festiwalu w Karlovych Varach, entuzjasta rasy wyżeł czeski fousek.
W trakcie koncertu odbędzie się także quiz z nagrodami „Być jak Zsa Zsa Gabor i Gheorghe Hagi” na temat kultury Rumunii, Węgier i Czech.
»
18.10 (wtorek); CEiIK (ul. Parkowa 1); godz. 17.00 - Saviana Stănescu WSTECZNE ODLICZANIE (Rumunia) - czytanie performatywne, reż. Reda Haddad (wstęp wolny)
»
18.10 (wtorek); CEiIK (ul. Parkowa 1); godz. 18.00 - KARBIDO STOLIK (Polska), reż. Karbido (bilet: 50 zł)
OPIS: Czterech panów i stół - zwykły niby mebel. To aż nieprawdopodobne, że ze zwykłego stolika można uczynić najbardziej wyrafinowany instrument świata. Panowie siedzą przy stole i opowiadają muzyką stołu, łącząc fantastyczne dźwięki w pełne harmonii melodie - prawdziwy spektakl dźwięku i raj dla ucha codziennie zadręczanego ordynarnym decybelem.
»
19.10 (środa); Kawiarenka Teatralna (ul. Pstrowskiego 23); godz. 17.00 - Béla Pintér KRÓLOWA CIAST (Węgry) - czytanie performatywne, reż. Katarzyna Kalwat (wstęp Wolny)
»
19.10 (środa); scena kameralna (ul. Pstrowskiego 23); godz. 18.00 - MALADYPE SZÍNHÁZ (Węgry) EGG(S)HELL, reż. Zoltán Baláz (bilet: 40 zł)
OPIS: Jeśli zobaczysz, widzu, na scenie różowe flamingi i błąkających się ludzi, a do twoich uszu dobiegną dźwięki Ravela, to znaczy, że jesteś w środku diabelskiego jaja. „Egg(s)hell” to pean na cześć improwizacji, mistrzowska opowieść ad hoc, podczas której zawiązują się i upadają związki, kwitnie miłość, zakrada się zdrada. Aktorzy tworzą swoje historie na podstawie utworów muzycznych, które słyszą po raz pierwszy podczas spektaklu. Każdy kolejny utwór jest źródłem nowej opowieści. Kto nie nosi w sobie różowego flaminga, ten ich nie pojmie, a drzwi snu zostaną mu zamknięte przed nosem!
»
19.10 (środa); scena Margines (ul. Pstrowskiego 23); godz. 20.00 - TEATR IM. STEFANA JARACZA W OLSZTYNIE (Polska), Małgorzata Sikorska-Miszczuk ZAGINIONA CZECHOSŁOWACJA, reż. Maria Spiss (bilet: ulgowy 16 zł, normalny 26 zł)
OPIS: Bohaterowie „Zaginionej Czechosłowacji” rzeczywiście szukają zaginionego kraju. Jednocześnie, jakby mimowolnie, poszukują własnej, nagle utraconej tożsamości i świata, który... przyśnił się? wymyślił? zatracił swoje realne kształty?... Kraju już nie ma, ale są ludzie, ich pamięć, emocje, przeżycia. Wśród poszukiwaczy przeszłości znajdują się również wielkie, emblematyczne figury, cieszące się do niedawna wręcz ikonograficzną sławą: Krecik i Krecikowa, Żwirek i Muchomorek.
„Zaginiona Czechosłowacja” oddaje skomplikowane spektrum figur, których pochodzenie sięga czechosłowackiej kultury popularnej. Są one przede wszystkim przyczynkiem do opowiedzenia przejmującej historii kobiety-dysydentki, niegdyś popularnej piosenkarki Marty Kubišovej. Jej los można by nazwać ciemnym, mrocznym odbiciem sławy, jaką cieszyła się Helena Vondraćkova. To z nią i Václavem Neckářem tworzyła w latach 60. słynne trio Golden Kids. W 1970 roku kariera Kubišovej została brutalnie przerwana prowokacją Służby Bezpieczeństwa. Była to kara za wykonany przez artystkę utwór „Modlitwa dla Marty”, który stał się nieformalnym hymnem końca Praskiej Wiosny. Do roku 1989 nazwisko Kubišovej nie istniało w oficjalnej kulturze Czechosłowacji.
»
20.10 (czwartek); Kawiarenka Teatralna (ul. Pstrowskiego 23); godz. 17.00 - Ján Šimko OPOWIEŚCI Z PETRŽALKI (Słowacja) - czytanie performatywne, reż. Lubomír Bukový (wstęp wolny)
»
20.10 (czwartek); scena kameralna (ul. Pstrowskiego 23); godz. 18.00 - DIVADLO BUCHTY A LOUTKY (Czechy) LYNCH, scen. i reż. Buchty a Loutky (bilet: 40 zł)
OPIS: Lalkowe przedstawienie dla widzów dorosłych. To niezwykła podróż przez najróżniejsze motywy, obsesyjnie powracające tematy z różnych filmów Davida Lyncha. Pozornie wyjściowy motyw jest bardzo prosty: zostaje zamordowana młoda dziewczyna. Gdy pojawia się agent (ofiara różnych sił, targany wewnętrznymi sprzecznościami) w małym prowincjonalnym miasteczku wszystko staje się możliwe. Psychodelia gwarantowana, jak płatki kukurydziane na śniadanie. Spektakl przepełniony jest inteligentnym humorem, oryginalną poetyką i świetnie dobraną muzyką.
»
20.10 (czwartek); sala NOT, (Plac Konsulatu Polskiego 1); godz. 20.00 - TEATRUL MIC (Rumunia) Maria Manolescu SADO MASO BLUES BAR, reż. Gianina Cărbunariu (bilet: 40 zł)
OPIS: Spektakl TYLKO DLA WIDZÓW DOROSŁYCH. Spektakl w nowatorski sposób wykorzystuje przestrzeń realnej ulicy, widzianej przez widzów w tle sceny. To opowieść o dwóch kumplach, którzy postanawiają zarobić szybkie pieniądze - zakładają bar sado-maso. Zorientowawszy się jednak, że niebezpiecznie upodabniają się do rodziców, nabierając cech zwykłych nuworyszy, zrywają z biznesem i dotychczasowym życiem. Stwarzają nowy model... rodziny. Jeden z nich zostaje matką, drugi... ojcem, a ich znajomy - dzieckiem. Nowopowstała rodzinka postanawia wcielić w życie wartości, o których nie śniło się ich starym... Niezwykle mądry i w swej ironii przenikliwy spektakl, w którym przegląda się nie tylko rumuńskie społeczeństwo.
»
21.10 (piątek); Restauracja Malta Cafe (ul. Lelewela 6a); godz. 12.00 - DEMOLUDY ŚMIEJĄ SIĘ Z DEMOLUDÓW - spotkanie poświęcone zdolności krajów do autoironicznego dystansu (wstęp wolny)
»
21.10 (piątek); scena Margines (ul. Pstrowskiego 23); godz. 17.00 - TEATR IM. STEFANA JARACZA W OLSZTYNIE (Polska) Małgorzata Sikorska-Miszczuk ZAGINIONA CZECHOSŁOWACJA, reż. Maria Spiss (bilet: ulgowy 16 zł, normalny 26 zł)
»
21.10 (piątek); duża sala gimnastyczna LO 3 (ul. Szewczenki 4 - dojście od ul. Jagiellońskiej); godz. 19.00 - KATONA JÓZSEF SZÍNHÁZ (Węgry) András Vinnai, Viktor Bodó ZWARIOWAŁPOCZYMPRZEPADŁ, reż. Viktor Bodó (bilet: 40 zł)
OPIS: Spektakl powstał w oparciu o „Proces” Franza Kafki, choć scenicznej historii daleko do wierności oryginałowi. Jest to na nowo opowiedziana historia najbardziej absurdalnego procesu świata. Artystyczny temperament teamu András Vinnai i Viktor Bodó połączony z genetycznym wręcz defetyzmem Kafki gwarantują niezłą mieszankę wybuchową. Podobno pisarz kilkakrotnie wybuchał śmiechem, czytając rękopis znajomym. W spektaklu jest podobnie. A wszystko zaczyna się o poranku, gdy Józef K uznaje niespodziewane aresztowanie za głupi kawał kolegów z okazji jego urodzin. Musi walczyć o swoją niewinność, tyle że nie wie, przeciwko komu.
»
22.10 (sobota); CEiIK (ul. Parkowa 1); godz. 16.30 i 19.00 - TEATR OCHOTY (Polska) wg tekstów Daniła Charmsa STARUCHA, reż. Igor Gorzkowski (bilet: 70 zł)
OPIS: „Starucha” jest opowieścią jednego z oberiutów - rosyjskich artystów, którzy jako pierwsi wprowadzili do sztuki absurd i groteskę, zarzucając realnemu światu niedorzeczność.
Oto więc poznajemy na wstępie Staruchę, która majstruje przy wielkim zegarze i trafia do mieszkania przykładnego pisarza. W mieszkaniu tym umiera, a biedny pisarz nie wie, co począć z denatką, zwłaszcza, że poznana właśnie piękna dziewczyna z piekarni nie byłaby zadowolona z tego widoku. Zniknięcie jest najwłaściwszym rozwiązaniem. Ale czyje zniknięcie: pisarza czy denatki?... Rewelacyjny spektakl na podstawie tekstów Charmsa - mistrza rosyjskiej groteski w mistrzowskiej obsadzie.
»
22.10 (sobota); scena kameralna (ul. Pstrowskiego 23); godz. 19.00 - TEATRUL TINERETULUI (Rumunia) Tankred Dorst PAN PAWEŁ, reż. Radu Afrim (bilet: 40 zł)
OPIS: Co się stanie, jeśli pewnego dnia, człowiek nie wychodzący z domu od wielu lat (a w dodatku jego domem jest opuszczona fabryka mydła), wyjdzie do ludzi? Tak czyni właśnie Pan Paweł. Prostoduszny człowiek, gardzący pieniędzmi, jak i całą resztą materialnego świata. Otoczenie nie jest w stanie pojąć jego prostoty życia. Zderzenie jego świata z bohaterami nienasyconej konsumpcji, pośpiechu, sławy, bogactwa jest znamienne - rodzi agresję tych drugich. Jednak postawa Pana Pawła jest prawdziwym manifestem wolności człowieka - poza etykietą i obowiązkiem posiadania.
Wszystkie spektakle będą tłumaczone na język polski oraz angielski.
Z D J Ę C I A