Wczoraj weteranów walki o niepodległą Polskę do Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej zaprosił marszałek województwa Jacek Protas, dzisiaj (6.09) weterani byli gośćmi wojewody Mariana Podziewskiego. Uczestnicy dzisiejszego spotkania podkreślając, jak duże dla nich znaczenie mają obie uroczystości zorganizowane z okazji obchodzonego 1 września Dnia Weterana, zwracali uwagę na ich odmienny charakter - wczoraj było ekskluzywnie i podniośle, dzisiaj kameralnie i „rodzinnie”.
- Pamiętamy o tych, którzy tworzyli naszą Polskę - powiedział gospodarz spotkania, wojewoda Marian Podziewski.
- To była walka o niepodległość, o byt na mapie politycznej świata. Państwo macie w tym przeogromny udział. Przypominamy młodzieży o tym, że to dzięki państwu, dzięki waszej walce, otrzymali najlepszy dar - dar kolejnych pokoleń, które mogą żyć w wolnej Polsce, mogą spokojnie uczyć się, pracować i budować nową rzeczywistość.W czasie spotkania głos zabierali również: Jacek Dziuba - dyrektor Departamentu Stowarzyszeń i Spraw Socjalnych w Urzędzie ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Alina Zienkiewicz - prezes zarządu okręgowego Związku Inwalidów Wojennych RP w Olsztynie.
- To, że Polska po krótkim okresie niepodległego bytu, na skutek wybuchu II wojny światowej znowu utraciła niepodległość, wywołało w naszym pokoleniu ultrapatriotyzm, chęć walczenia mimo wszystko, mimo beznadziejnej sytuacji - powiedziała m.in. prezes Zienkiewicz.
- Chcieliśmy ginąć za Polskę. Nasze pokolenie poniosło największe w polskiej historii straty, większe niż mogły być. Czy te straty nie były za duże? Czy w pewnym sensie nie poszły one na marne? Ci co walczyli myśleli, że przyszłe pokolenia będą to poświęcenie doceniać, a teraz coraz rzadziej się o tym wspomina. Takie jest życie... - mówiła z nutą żalu w głosie Alina Zienkiewicz.
Ważnym punktem dzisiejszego spotkania w Urzędzie Wojewódzkim było wręczenie odznaczeń. Najwyższe z nich - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski - otrzymał były wojewoda olsztyński i senator, Janusz Lorenz. Jak napisano w uzasadnieniu postanowienia Prezydenta RP o nadaniu orderu, odznaczenie przyznano za wybitne osiągnięcia w działalności państwowej, publicznej i społecznej.
Kolejne z przyznanych dzisiaj odznaczeń, to również przyznany przez Prezydenta RP, na wniosek wojewody warmińsko-mazurskiego, Złoty Krzyż Zasługi. Tym odznaczeniem wojewoda Marian Podziewski udekorował Leonarda Jackowskiego.
Kombatanci uhonorowani zostali również przyznanymi przez Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych medalami „Pro memoria”. Odznaki te ustanowiono w 60. rocznicę zakończenia II wojny światowej w celu uhonorowania uczestników walk na wszystkich frontach oraz osób fizycznych i prawnych szczególnie zasłużonych w utrwalaniu pamięci o ludziach walczących podczas II wojny światowej. Odznakami udekorowani zostali:
- Anna Borkowska-Składzińska,
- Władysław Dereszkiewicz,
- Janina Filipska,
- Irena Golenko-Zakrzewska,
- Kazimierz Jankowski,
- Bolesław Kozak,
- Marcin Marchlewski,
- Władysław Młodzianowski,
- Stefan Przywoźny,
- Bogdan Szrajer,
- Piotr Wiśniewski,
- Stanisława Zelma.
Było jeszcze jedno odznaczenie - Srebrna Odznaka Honorowa Związku Inwalidów Wojennych RP. To odznaczenie Zarząd Główny Związku Inwalidów Wojennych RP przyznał Kazimierzowi Kmieciowi.
Oficjalną część spotkania w zakończył koncert skrzypcowy w wykonaniu uczennic Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Olsztynie, prowadzonych przez Dorotę Obijalską. Na harmonijce ustnej zagrał również Mirosław Obijalski.
Z D J Ę C I A
G A L E R I A :