Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem nie będzie jedyną imprezą przyciągającą
turystów pod Grunwald
Popularności inscenizacji bitwy pod Grunwaldem nie dorówna chyba żadna inna impreza historyczna, nie tylko na Warmii i Mazurach. Nie oznacza to jednak, że ma to być jedyne wydarzenie, które przyciąga miejscowych i turystów na Pola Grunwaldu. Dyrekcja Muzeum Bitwy Pod Grunwaldem ma nowe pomysły, by „sezon na Grunwald” wydłużyć, a wizytę na bitewnym wzgórzu uczynić bardziej atrakcyjną. Jednym z pomysłów są Grunwaldzie Turnieje Rycerskie o Pierścień Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Pierwszy z takich turniejów odbędzie się już 1 października.
- Impreza pod nazwą „Jesień średniowiecza - I Grunwaldzki Turniej Rycerski o Pierścień Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, to pierwsza próba przedłużenia sezonu turystycznego poza trzy letnie miesiące, kiedy na Pola Grunwaldzkie turyści przyjeżdżają w dużej liczbie - mówi Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku.
- Impreza ma na celu przybliżenie turystom kultury średniowiecza oraz integrację okolicznych bractw rycerskich. Dla turystów będzie to doskonała okazja do poznania średniowiecznych zwyczajów rycerstwa.Turniej zaplanowano na weekend 1-2 października. Najważniejszą jego częścią będzie turniej miecza jednorękiego. Jego zwycięzca otrzyma Pierścień Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Przewidziano też inne atrakcyjne nagrody, jak chociażby miecze czy pasy rycerskie. Organizatorzy spodziewają się 100 uczestników tego turnieju. Ale będą też inne, bardzo widowiskowe pokazy: turniej bohurtowy, czyli walka rycerskich „piątek”, w której nie obowiązują żadne zasady i turniej łuczniczy.
- Przygotowujemy też inne atrakcje dla publiczności - mówi Szymon Drej.
- Będą gry i zabawy plebejskie, np. biegi w workach czy rzut toporem do tarczy. Będą też pokazy tańca z ogniem i pokazy szczudlarskie. Imprezę zakończy nocna biesiada rycerska, która potrwa do następnego dnia.
Dodajmy jeszcze, że początek imprezy zaplanowano na sobotę, 1 października, na godz. 11.30. Szczegółowy program imprezy będzie dostępny w naszej zakładce „Co? Gdzie? Kiedy?” i na stronie internetowej Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.
Październikowa impreza nie zakończy turystycznego sezonu na Polach Grunwaldu. Jak zapewnia dyrektor muzeum Szymon Drej, przygotowywane są turystyczne atrakcje na sezon zimowy, z Tatarami w roli głównej.
- Próbujemy pokazać, że poza Dniami Grunwaldu na Polach Grunwaldu dzieją się rzeczy naprawdę bardzo fajne - mówi dyrektor muzeum.
- Niedawno otworzyliśmy wystawę „Carmina Patria - polskie hymny narodowe od Bogurodzicy do hymnu Solidarności”. Przy okazji otwarcia tej wystawy mieliśmy występ chóru prawosławnego Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. W tej chwili robimy kolejną imprezę, która zakończy „zasadniczy” sezon turystyczny na Polach Grunwaldu, chociaż to nie będzie koniec naszej pracy. W okresie jesienno-zimowym planujemy realizację bardzo dużego projektu „Tatarzy pod Grunwaldem”, na który dostaliśmy dofinansowanie z Funduszu Norweskiego z Euroregionu Niemen. Jak mówi dyrektor, turystyczną atrakcją w zimie będą tatarskie kuligi.
- Tatarzy przyjadą też do nas z wizytą - dodaje Drej.
- Będziemy się również przygotowywać do otwarcia w przyszłym roku wystawy o Tatarach.Zarówno o zbliżającym się I Grunwaldzkim Turnieju Rycerskim o Pierścień Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, jak i o innych przedsięwzięciach Muzeum Bitwy Pod Grunwaldem będziemy jeszcze informować.