W Olsztynie rozpoczął się dzisiaj Festiwal „Dziedzictwo Kulinarne Warmii, Mazur i Powiśla”. Dwudniowa impreza (3-4.09) jest jednym z 21 zorganizowanych przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego wydarzeń zaplanowanych na 2011 rok, które mają promować wśród mieszkańców regionu oraz odwiedzających go turystów sieć producentów żywności tradycyjnej i lokalnej Dziedzictwo Kulinarne Warmia, Mazury, Powiśle. Celem festiwalu jest także wskazanie powiązania między producentami surowców a lokalną gastronomią.
Do sieci należy już 110 regionalnych przedsiębiorstw oferujących wysokiej jakości żywność z naturalnych, wytwarzanych tradycyjnymi metodami surowców. 9 z nich otrzymało certyfikaty oraz logo potwierdzające przynależność do tego elitarnego grona dzisiaj, podczas odbywającej się na olsztyńskim zamku ceremonii połączonej z degustacją wyrobów uhonorowanych wytwórców. Byli nimi:
1. Karczma Jana (Olsztyn)
2. Aktywna Agroturystyka (Stare Jabłonki)
3. Restauracja Mazuriana (Szczytno)
4. Restauracja „Łabędzi Ostrów” (Piękna Góra k. Giżycka)
5. Pasieka Dziadka Ignacego (Żabin k. Bań Mazurskich)
6. Młyn Gospodarczy Adam Tubis (Bażyny k. Ornety)
7. Browar Kormoran Sp. z o.o. (Olsztyn)
8. Firma „Mark” Wacław Kiezik (Giżycko)
9. „Zajazd nad Drwęcą” Nowe Miasto Lubawskie.
-
Jedzenie to jest coś, z czym spotykamy się przynajmniej trzy razy dziennie, jednak często podchodzimy do niego w sposób nonszalancki - stwierdził dr Grzegorz Russak, kucharz i orędownik tradycyjnej kuchni polskiej, rozpoczynając uroczystość wręczenia certyfikatów. -
A kuchnia to jest sprawa bardzo ważna, to jest dziedzictwo kulinarne przechodzące z pokolenia na pokolenie. Mamy wspaniałe dziedzictwo kulinarne, ale przez okres socjalizmu większość tej spuścizny została zniszczona. Dzisiaj zaś to dziedzictwo, za sprawą Unii Europejskiej, jest bardzo pożądane i promowane. Dlatego musimy zewrzeć siły, aby odbudować i promować nasze kulinarne skarby, chociażby dzięki promowaniu członków tej sieci. Uroczyste przyjęcie nowych członków do sieci nie było jednak jedynym wydarzeniem pierwszego dnia festiwalu. Na zamkowym dziedzińcu przygotowano pokaz kulinarny połączony z degustacją wyrobów mącznych, zup oraz mięs, zaś na Targu Rybnym odbył się kiermasz wyrobów produkowanych przez członków sieci. Wśród oferowanych przez wystawców produktów znalazły się między innymi chleby, ciasta, cukierki, sękacze, lody, miody oraz miody pitne, sery, kiełbasy, wędliny oraz wędzone ryby.
Osoby chętne do zaopatrzenia się w regionalną żywność będą to mogły zrobić również jutro, drugiego dnia festiwalu, na wspomnianym kiermaszu. Potrwa on od godziny 10.00 do 18.00. Organizatorzy zapraszają również na drugi dzień Regionalnych IX Ekologicznych Targów Chłopskich, które rozpoczęły się dzisiaj na terenie skansenu w Olsztynku.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :