Jak brzmi głos młodego byka szukającego łani i czym się różni od głosu byka stadnego? Jak naśladować odgłosy wydawane przez przestraszonego zająca? Jak bekać jak daniel? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można poznać już w najbliższą sobotę (3.09) podczas V Warmińskiego Konkursu Wabienia Jeleni im. Tadeusza Madeja.
Konkurs organizowany przez podolsztyńskie Nadleśnictwo Nowe Ramuki to jedna z najbardziej oryginalnych imprez na Warmii i Mazurach. Patronem konkursu jest Tadeusz Madej, nadleśniczy Nadleśnictwa Nowe Ramuki, który 20 lat temu zginął tragicznie podczas polowania. Konkurs odbywa się na placu przed siedzibą nadleśnictwa Nowe Ramuki.
Jak wygląda konkurs? Do ukrytego za ścianą lasu mikrofonu podchodzą uczestnicy konkursu. Każdy z nich musi, jak najwierniej naśladować pięć głosów wydawanych przez jelenie podczas rykowiska. Zawodnicy używają do tego rozmaitych narzędzi (tzw. wabików). Są wabiarze, którzy używają muszli Trytona (muszla egzotycznego ślimaka morskiego), teleskopowych tub z plastyku, łodygi słonecznika, czy nawet odpowiednio spreparowanej krtani jelenia. Sędziowie, którzy siedzą na specjalnie przygotowanych w tym celu ambonach, bazując tylko na własnym słuchu, oceniają, który zawodnik najlepiej naśladuje odgłosy wydawane jelenia.
Adam Pietrzak
******
Program V Warmińskiego Konkursu Wabienia Jeleni im. Tadeusz Madeja, 3 września 2011» 10.30 - zbiórka przy siedzibie Nadleśnictwa i przejazd (ok. 2 km) pod tablicę upamiętniającą T. Madeja, złożenie kwiatów
» 11.00 - otwarcie konkursu
» 11.00 - 13.00 - konkurs wabienia
» 13.00 - 14.00 - przerwa na posiłek
» 14.00 - 14.30 - pokaz sztuki wabienia
» 14.30 - 15.30 - ogłoszenie wyników i wręczenie nagród
Z D J Ę C I A