Wójt Jacek Szydło i prezydent Piotr Grzymowicz (Fot. Promocja UG Dywity)
Na spotkaniu w Dywitach wybrano prezydium Rady Aglomeracyjnej, która składa się z prezydenta Olsztyna, starosty olsztyńskiego oraz burmistrzów i wójtów powiatu olsztyńskiego.
Rada Olsztyńskiego Obszaru Aglomeracyjnego powstała ponad rok temu. Jej zadaniem jest opracowywanie rozwiązań mających pomóc w rozwoju miast i gmin położonych na tym terenie. Należy do nich podnoszenie atrakcyjności turystycznej, stworzenie wspólnego nazewnictwa, np. jednakowych oznaczeń atrakcji turystycznych.
Owocem współpracy między miastem a gminą ościenną jest m.in. stworzenie w Dywitach posterunku straży miejskiej, jak również wprowadzenie biletu aglomeracyjnego ułatwiającego mieszkańcom komunikację między Olsztynem a gminami ościennymi. Ta idea narodziła się w Dywitach.
-
Takich spraw jest wiele. Choćby kwestia wodociągów i kanalizacji. Olsztyn ma dobrze rozwiniętą sieć, która mogłaby być lepiej wykorzystana przez podolsztyńskie gminy, tak by nie musiały one realizować u siebie konkurencyjnych projektów. Po to działa Rada Aglomeracyjna, by podejmować wspólne dla całego obszaru korzystne decyzje - mówił wójt Dywit Jacek Szydło.
Ostatnie spotkanie Rady Aglomeracyjnej odbyło się w Dywitach 29. 08, gdy wybrano nowe prezydium Rady. Jego skład w części jest rotacyjny, a aktualnie tworzą go: prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, starosta olsztyński Mirosław Pampuch oraz wójtowie: Jonkowa - Wojciech Giecko i Gietrzwałdu - Mieczysław Ziółkowski (do obsadzenia wakat gminy miejskiej).
Samorządowcy rozmawiali m.in. o formie instytucjonalnej Olsztyńskiego Obszaru Aglomeracyjnego. O próbie ujednolicenia stosowanych oznaczeń w przestrzeni publicznej mówiła Marcelina Chodyniecka-Kuberska, asystentka prezydenta Olsztyna ds. estetyzacji. System obejmowałby wszystkie niezbędne elementy uwzględniając europejskie standardy dotyczące oznaczeń ulic, numeracji budynków, poprzez tablice informacyjne i drogowskazy turystyczne. W projekcie dokumentu dla gmin zarezerwowano kolor granatowy, a zielony dla Olsztyna. Dla stref historycznych przewidziano kolor brązowy.
Maciej Rytczak, dyrektor wydziału kultury, promocji i turystyki przedstawił ideę projektu Olsztyn - EURO 2012 - miasto wolne od futbolu. To propozycja nie tylko dla Olsztyna, ale i okolicznych gmin, które mogą ściągnąć w czasie mistrzostw piłkarskich tych, którzy w tym czasie będą szukali odskoczni od szaleństw związanych z piłką nożną. Niewątpliwie spójna oferta turystyczna oraz wspólne działanie samorządów w obrębie aglomeracyjnym przyczynią się do wzrostu atrakcyjności tego obszaru. Takie działania doskonale wpisują się w zaktualizowaną strategię rozwoju gminy Dywity, którą w tym roku jej radni.