Koncert odbył się w Ewangelickim Kościele Chrystusa Zbawiciela |
Więcej zdjęć »
W Ewangelickim Kościele Chrystusa Zbawiciela odbył się wczoraj (27.08) koncert uczestników IX Kursu Muzycznego dla Dzieci i Młodzieży Pasym 2011. Był to piąty, ostatni już koncert młodych muzyków, którzy wzięli udział w tegorocznej edycji kursu zorganizowanego przez Dorotę Obijalską i Annę Jundziłł we współpracy z olsztyńskim kołem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.
W trwającym w dniach 17-8 sierpnia w ośrodku „Kalwa” w Pasymiu kursie w formie kolonii wzięły udział 92 osoby w wieku od 8 do 18 lat, które przybyły na Warmię z całej Polski, m. in. z Bydgoszczy, Gdańska, Koszalina, Torunia, Olsztyna, Łodzi i Lublina. Brały one udział w zajęciach indywidualnych, zespołowych i orkiestrowych prowadzonych m. in. przez Dorotę Obijalską (skrzypce; Olsztyn), Agatę Jarecką (wiolonczela; AM Bydgoszcz, Łódź), Annę Jundziłł (flet; Olsztyn), Pawła Drobnika (klarnet, obój; AM Poznań), Beatę Ludwicką (akompaniament; Warszawa) i Janusza Przybylskiego (warsztaty orkiestrowe i koncert; Olsztyn), a także w warsztatach z polską muzyką tradycyjną prowadzonych przez Kapelę Brodów i w Małej Szkole Improwizacji Macieja Afanasjewa (AM Bydgoszcz).
Celem kursu było nie tylko doskonalenie umiejętności muzycznych uczestników, ale też wymiana doświadczeń oraz integracja środowisk muzycznych. Nie mogło również zabraknąć wspólnego koncertowania.
-
Ten koncert nie jest jedynym, jaki zagraliśmy w ramach tegorocznej edycji kursu - przyznała Anna Jundziłł, kierownik kursu. -
W minioną niedzielę zagraliśmy na dożynkach w Pasymiu, a w ośrodku, w którym mieszkaliśmy, dla społeczności lokalnej zorganizowaliśmy aż 3 koncerty, ponieważ takie było zainteresowanie, a nasze dzieci chcą grać, oswajać się ze sceną, więc my dajemy im taką szansę.
Wczorajszy koncert był zwieńczeniem wysiłków, jakie uczestnicy włożyli w rozwój swojego warsztatu muzycznego w trakcie trwania kursu. Efekty ich pracy były piorunujące. Słuchacze byli pod wrażeniem profesjonalnych wykonań m. in. „Dudziarza” Henryka Wieniawskiego, pięciu miniatur Alana Franka czy chociażby nieśmiertelnego „Skrzypka na dachu” Jerego Bocka i Wiosny (cz. I) Antonio Vivaldiego. Dość powiedzieć, że po zakończeniu koncertu gorącym owacjom nie było końca.
Jak zapowiadają organizatorzy, jubileuszowa, dziesiąta edycja kursu odbędzie się za rok i nie zabraknie na niej niespodzianek. Więcej informacji o dziesiątej odsłonie będzie dostępnych na stronie olsztyńskiego koła SPAM pod adresem www.kolospam.olsztyn.pl
Z D J Ę C I A