Na dziedzińcu Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie Stowarzyszenie „Zielone Dzieci” z Mrągowa przy współpracy z Muzeum Warmii i Mazur oraz podmiotami i ludźmi dobrej woli zorganizowało dzisiaj (20.08) warsztaty florystyczne w ramach ogólnopolskiej akcji „Floryści Dzieciom” odbywającej się w ponad 50 miastach na terenie Polski.
Celem warsztatów było propagowanie ekologii przez florystykę jako sztukę układania kwiatów - zieloną formę nieodpłatnej florystycznej edukacji dla każdego. Prowadzące spotkanie florystki Katarzyna Ząbek i Zofia Wojciechowska, prezes Stowarzyszenia „Zielone Dzieci” oraz wspomagający je wolontariusze z Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych zapoznali dzieci i dorosłych z tajnikami zawodu florysty z nadzieją na zaszczepienie im miłości do kwiatów.
Zapowiedziane na dwie godziny zajęcia trwały tylko godzinę.
-
Zainteresowanie warsztatami było tak duże, że zakończyliśmy je już po godzinie, ponieważ przygotowane przez nas kwiaty i materiały do wykonania kompozycji goście wykorzystali błyskawicznie - przyznała prezes Zofia Wojciechowska. -
Nie spodziewaliśmy się, że będzie ich aż tak wielu.
Frekwencja na kwiatowej zabawie rzeczywiście była nadspodziewanie duża. Według szacunków organizatorów udział w niej wzięło około 100 osób, głównie dzieci (dziewczynek i o dziwo! chłopców), ale też i dorosłych, a nawet seniorów. Najmłodsza uczestniczka warsztatów miała tylko miesiąc.
Oprócz tworzenia bukietów z 1000 kwiatów, które układały również Monika Hausman-Pniewska (ESWIP) i opiekun olsztyńskiej odsłony imprezy Halina Ciunel (wiceprzewodnicząca Rady Miasta Olsztyna), uczestnicy warsztatów mogli też wysłuchać pogadanki prof. Stanisława Czachorowskiego (UWM) na temat chruścików żyjących wśród mazurskich i warmińskich roślin, opowieści o zwyczajach dożynkowych oraz zagłosować na Mazury w ramach kampanii „Mazury Cud Natury”.
Uczestnicy spotkania otrzymali także upominki od opiekuna projektu Haliny Ciunel oraz słodkie co nieco przygotowane przez olsztyńską Kawiarnię Moja.
Z D J Ę C I A