Uczestnicy spotkania pod tablicą Marszałka Piłsudskiego | Więcej zdjęć »
Mija 91. rocznica rozegranej w dniach 13-25 sierpnia 1920 roku roku Bitwy Warszawskiej, jednej z przełomowych bitew w historii świata. Zwycięstwo dowodzonej przez Marszałka Józefa Piłsudskiego armii nad bolszewikami zahamowało marsz komunistów ku Zachodowi Europy. Rocznica bitwy, zwanej też Cudem nad Wisłą, była jednym z powodów, dla których Ruch Społeczny im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego wraz z Prawem i Sprawiedliwością zorganizował dziś (15.08) w Olsztynie patriotyczne uroczystości.
Jak już informowaliśmy w materiale „Olsztyńska prawica uczciła 91. rocznicę Cudu Nad Wisłą”, uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod obeliskiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Parku Kusocińskiego. Potem odbyło się sympozjum „Bitwa Warszawska - jedna z 10. najważniejszych bitew świata”, podczas którego referaty wygłosili Selim Chazbijewicz oraz Paweł Warot.
Kolejne punkty przygotowanych na dzisiaj uroczystości, to odprawiona w Kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa msza święta w intencji Ojczyzny i ku czci Bohaterów Bitwy Warszawskiej. Po mszy kilkadziesiąt osób przyszło pod Urząd Marszałkowski, na ścianie którego zamontowana jest tablica poświęcona Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Tutaj zebrani odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, wysłuchali okolicznościowego przemówienia Jerzego Szmita, prezesa Prawa i Sprawiedliwości w okręgu olsztyńskim, a na koniec złożyli pod tablicą Marszałka kwiaty i zapalili znicze.
- Dzisiaj powodów do świętowania mamy wiele, ale trzy są najważniejsze - powiedział nam po zakończeniu uroczystości Jerzy Szmit. - Po pierwsze: to dzień jednego z największych zwycięstw w polskiej historii, radosny dzień, w którym Polacy przesądzili o zwycięstwie nad armią bolszewicką. Dzięki temu Polska uzyskała niepodległość i dzięki temu przez 20 lat mogą żyć jako niepodległe państwo. Drugi powód, to święto Wojska Polskiego, a więc tych wszystkich żołnierzy, którzy przez 100 lat walczyli na rzecz Polski, na rzecz naszej wolności, naszych praw. Tym wszystkim żołnierzom na przestrzeni całego tysiąclecia należy się nasza pamięć, nasze podziękowania i wdzięczność. Ale też nie powinniśmy zapominać o współczesności. W połowie sierpnia, 31 lat temu, tak naprawdę zaczęła się walka o Solidarność. Wybuchły strajki na Wybrzeżu, które dały początek Solidarności, a dzięki Solidarności po raz kolejny odzyskaliśmy niepodległość. Środek sierpnia jest więc nasączony takimi wydarzeniami, o których powinniśmy pamiętać.