Dzisiaj, w środę, 19 grudnia, w sali NOT przy placu Konsulatu Polskiego w Olsztynie oficjalnie zainicjowała swoją działalność integracyjna spółdzielnia socjalna, reprezentowana przez zespół „Jame Roma”, czyli „Jesteśmy Romami”.
„Jame Roma” utworzyli olsztyńscy Cyganie, którzy założyli spółdzielnię socjalną pod auspicjami Zarządu Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Olsztynie oraz Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM), Stowarzyszenia Kobiet Romskich w Polsce, Związku Romów Polskich i Fundacji Inicjatyw Ekonomicznych (FISE). Jest to projekt „Partnerstwo dla aktywizacji zawodowej Romów poprzez narzędzia gospodarki społecznej” współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL.
Do założenia spółdzielni socjalnej wystarczy pięć osób, w przypadku „Jame Roma” jest ich jedenaścioro, nie licząc uczennicy 3 klasy, 10-letniej Sisi, córki państwa Nataszy (taniec) i Arkadiusza Grabowskich (gitara). Pozostali członkowie to: Monika Paczkowska (taniec), Bolesław Paczkowski (gitara), Anna Wesołowska (taniec), Patrycja Straus (wróżka, taniec), Mariusz Brzeziński (gitara), Daniel Majewski (gitara), Jacek Wiliński (akordeon i instrumenty klawiszowe) i Piotr Wesołowski (instrumenty perkusyjne). Prezesem spółdzielni jest Maciej Kamiński, solista zespołu. Oczywiście wszyscy śpiewają, gdy wymaga tego program.
A w repertuarze mają biesiady cygańskie połączone z pieśniami i zabawami różnych narodów, wśród których przyszło im żyć, spektakle „Tabor” i „Noc świętojańska”, karnawał z Cyganami oraz wesele cygańskie. Ponadto tradycyjne wróżby i czary.
Maciej Kamiński, prezes spółdzielni powiedział, że na artystycznych występach nasi Cyganie nie poprzestaną, gdyż mają różne zawody. Zarejestrowali więc działalność w różnych usługach, m.in. budowlanej. -
Plany mamy szerokie, jak będzie, zobaczymy.
Z okazji oficjalnego otwarcia spółdzielni, która mieści się przy ul. Kopernika 14a, życzenia na nową drogę życia złożyła w imieniu marszałka Wiesława Przybysz, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej urzędu marszałkowskiego, a w imieniu wojewody jego pełnomocnik ds. mniejszości etnicznych i narodowych Joanna Wańkowska-Sobiesiak. Pani pełnomocnik przekazała też olsztyńskim Cyganom prezent od ich elbląskich ziomków w postaci pierwszego w Polsce kalendarza w języku Romani.
Oczywiście nie zabrakło życzeń od patronów, które w imieniu Warmińsko-Mazurskiego Okręgu PCK przekazał Andrzej Karski, a w imieniu Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji - Dorota Gołębiowska. Powiedziała ona, że olsztyńska spółdzielnia jest czwarta tego typu w Polsce. Wcześniej podobne powstały w Krakowie, Sławnie i Szczecinku.
Jerzy Pantak
Z D J Ę C I A