Przejście graniczne w Bezledach
Utworzenie przejść granicznych Perły-Kryłowo i Michałkowo-Żeleznodorożnyj jest uzasadnione i możliwe do realizacji - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. MSWiA odpowiedziało w ten sposób na prośbę wojewody warmińsko-mazurskiego, który pod koniec maja zwrócił się o rozważenie możliwości otwarcia tych przejść.
„Jednakże przed podjęciem ostatecznej decyzji potrzebne będzie przeprowadzenie analizy długoterminowego wpływu otwarcia Drogowego Przejścia Granicznego w Grzechotkach na strukturę ruchu granicznego. Termin uruchomienia przejść granicznych uzależniony jest również od aktualnego stanu finansów państwa. Rozpoczęcie inwestycji o takim charakterze wymaga bowiem zapewnienia stabilnego źródła finansowania. Pozyskanie natomiast środków unijnych zależne jest od ich wysokości, zaplanowanej na kolejną perspektywę finansową po 2013 roku” - napisano w piśmie MSWiA.
Jak informuje również ministerstwo, uruchomienie obydwu wspomnianych przejść jest już od dawna przedmiotem wspólnych analiz polsko-rosyjskich. Rozmowy w tej sprawie były prowadzone m.in. na forum Komisji ds. Przejść Granicznych Polsko-Rosyjskiej Rady ds. Współpracy Regionów Rzeczypospolitej Polskiej z Obwodem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej.
Podczas posiedzenia Komisji ds. Przejść Granicznych, które odbyło się w dniu 16 lipca 2008 roku w Gusiewie strony zgodziły się, że powstanie nowych przejść granicznych uwarunkowane będzie zakończeniem przez stronę rosyjską budowy drogowego przejścia granicznego Grzechotki - Mamonowo II i rozpoczęciem jego funkcjonowania.
- Utworzenie nowych przejść granicznych, zdaniem lokalnych samorządów, wpłynie nie tylko na rozwój turystyki i ogólnie na rozwój regionu, ale też stworzy nowe miejsca pracy oraz ułatwi współpracę gospodarczą pomiędzy Polską i Rosji - powiedział wojewoda.
Sprawę wybudowania i uruchomienia przejścia w Perłach zainicjowała Rada Gmin Powiatu Węgorzewskiego. Starania sięgają już roku 1991, kiedy to Rada Miejska Węgorzewa wystąpiła ze stosownymi wnioskami do władz centralnych. Natomiast w sprawie nowego przejścia w Michałowie wielokrotnie występowały Starostwo Powiatowe w Kętrzynie oraz gmina Barciany.
Zdaniem zainteresowanych jednostek samorządowych, optymalnym wariantem dla Pereł jest formuła przejścia turystycznego - dla pieszych, rowerzystów i pojazdów do 3,5 tony.
W przypadku przejścia w Michałowie Związek Gmin „Barcja” ma od 1996 roku kompletną dokumentację techniczną, której opracowanie sfinansowały lokalne samorządy ze środków własnych oraz z dotacji wojewody.