Joanna Sanetra-Szeliga prezentuje fundację w Olsztynie |
Więcej zdjęć »
Olsztyńskie instytucje i organizacje mają partnerów na wschodzie i na zachodzie Europy, na północy i na południu. Rzadko jednak mają partnerów dalej, poza kontynentem, np. w Afryce. To niebawem może się zmienić. Chce to sprawić Eurośródziemnomorska Fundacja Dialogu Kultur im. Anny Lindh, której przedstawiciele gościli dziś (28.06) w Starym Ratuszu WBP w Olsztynie.
- Fundacja została powołana w 2005 roku przez rządy państw Unii Europejskiej, Bałkanów i północnej Afryki, by połączyć dwa brzegi Morza Śródziemnego: północny i południowy - mówi Joanna Sanetra-Szeliga, z Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, koordynator fundacji im. Anny Lindh. -
Celem fundacji jest dialog pomiędzy Europą, Bliskim Wschodem, Turcją i Afryką Północną.Fundacja działa w 43 krajach - 32 europejskich i 11 basenu Morza Śródziemnego, m.in. w Algierii, Egipcie, Izraelu, Jordanii, Maroku, Tunezji i Turcji. Siedziba fundacji znajduje się w Egipcie, w Bibliotece Aleksandryjskiej. W Polsce w fundacyjnej sieci jest 80 organizacji.
Dzisiejsze spotkanie w Starym Ratuszu było elementem całego cyklu organizowanych przez fundację spotkań regionalnych w Polsce, które mają na celu wypromowanie fundacji, zapoznanie z fundacją organizacji, instytucji kulturalnych, a także osób, które interesują się dialogiem międzykulturowym, z tym co fundacja ma do zaoferowania, jakie są jej cele, jak funkcjonuje, jakie podejmuje działania, co można zrobić w Polsce w ramach fundacji i w ramach projektów związanych z dialogiem międzykulturowym.
- W Olsztynie jesteśmy pierwszy raz - informuje Joanna Sanetra-Szeliga. -
Były już spotkania na południu Polski, teraz mamy cykl podróży po północnej Polsce. Zaprezentujemy się w Szczecinie, Olsztynie i Gdańsku. Członkiem fundacji można zostać stosunkowo łatwo. Wystarczy wypełnić arkusz zgłoszeniowy dostępny na internetowej stronie fundacji, a potem odbyć krótką rozmowę przez telefon z koordynatorami polskiej sieci fundacji. Co ważne, członkostwo w fundacji jest bezpłatne. A jakie mogą płynąć korzyści z udziału w fundacji?
- Można skorzystać z grantów na projekty związane z dialogiem międzykulturowym - wyjaśnia Joanna Sanetra-Szeliga.
- Oprócz tego fundacja proponuje możliwość skorzystania ze spotkań warsztatów, konferencji, wyjazdów zagranicznych. Myślę też, że dużym plusem jest to, że fundacja pomaga znaleźć partnerów po drugiej stronie Morza Śródziemnego. W Polsce to jeszcze niezbyt popularny kierunek, jeżeli chodzi o współpracę instytucjonalną. W związku z tym pomagamy znaleźć partnerów w Maroku, Egipcie, Tunezji czy Izraelu do wspólnych projektów.Jak mówi pani koordynator, do tej pory 17 polskich organizacji wzięło udział w projektach, które zostały dofinansowane przez fundację, a około 20 osób wyjechało na różne zagraniczne wydarzenia.
- Myślę, że jak na działalność tak specyficznej fundacji jak nasza, nie jest to zły wynik - ocenia Joanna Sanetra-Seliga.
Dodajmy jeszcze, że patronką fundacji jest Anna Lindh, szwedzka minister spraw zagranicznych, wspierająca ideę stworzenia organizacji działającej na rzecz partnerstwa eurośródziemnomorskiego. Zginęła z rąk zamachowca we wrześniu 203 roku.
Więcej informacji o fundacji można znaleźć na stronie internetowej www.alfpolska.org.
Z D J Ę C I A