Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
06:27 20 stycznia 2025 Imieniny: Fabiana, Sebastiana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
Ad-Ka | 2011-06-26 12:00:00 | Rozmiar tekstu: A A A

Międzynarodowe Zgromadzenie Miast Cittàslow

Olsztyn24
Zgromadzenie odbyło się w Lidzbarku Warmińskim (fot. Ad-Ka - wszystkie) | Więcej zdjęć »

W Lidzbarku Warmińskim przez dwa dni (24-25.06) trwało Międzynarodowe Zgromadzenie Ogólne Stowarzyszenia Miast Cittàslow 2011. Ten zjazd zgromadził 140 delegatów z 18 krajów. Najliczniejsza była ekipa Koreańczyków - 67 osób z Korei Południowej.

- Stowarzyszenie Cittàslow to pomysł na odcięcie się od szybkiego, intensywnego trybu życia na rzecz tego, co naturalne, tradycyjne, lokalne. Udział w tej sieci takiego miasta jak Lidzbark Warmiński jest dla niego ogromną szansą na dobre i wygodne życie - mówi Jacek Protas, marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. - Urodziłem się w Lidzbarku Warmińskim, kocham to miasto i dobrze się w nim żyje.

Idea Cittàslow trafiła na podatny grunt w Polsce. Pierwszym miastem, które przystąpiło w 2004 roku do sieci był Reszel. Do Cittàslow należy w sumie 5 miast z naszego regionu (Bisztynek, Biskupiec, Lidzbark Warmiński, Nowe Miasto Lubawskie i Reszel) oraz jedno z Wielkopolski (Murowana Goślina).

- Ruch Cittàslow zapoczątkował 1999 roku Paolo Saturnini, burmistrz Greve di Chianti. Jego pomysł poparło pięciu burmistrzów miast włoskich, którzy stworzyli sieć. Nawet nie spodziewali się, że pomysł tak chwyci i idea rozwinie się na skalę europejską, a potem międzynarodową - stwierdził Gian Luca Marconi, przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Cittàslow, z zawodu lekarz pediatra i burmistrz jednego z sieciowych miast.
R E K L A M A
Do stowarzyszenia mogą przystąpić miasta liczące do 50 tysięcy mieszkańców, które dbają przede wszystkim o jakość życia, ochronę środowiska, miejsca zieleni i zabytki. Ważna jest również obecność produktów regionalnych, turystyka i gościnność takich miast. Jak zauważył Gian Luca Marconi przynależność do sieci to kultywowanie tradycji, wybór życia zgodnego z naturalnym rytmem życia człowieka, bez pośpiechu i wiecznej pogoni za pieniędzy i zyskami.

Międzynarodowe Zgromadzenie Miast Cittàslow odbywa się po raz czwarty, ale po raz pierwszy w Polsce. W ubiegłym roku uczestnicy spotkali się w Seulu w Korei Południowej, kraju gdzie z ogromnym zaangażowaniem, mimo przeciwności, jest realizowana idea Cittàslow. Zdaniem Gianiego Luci Marconi, w Polsce sieć Cittàslow rozwija się bardzo dobrze i rokuje jak najlepiej. Do sieci pretenduje 8 miast z naszego regionu. Są to Węgorzewo, Pisz, Orneta, Lubawa, Frombork, Lidzbark Welski, Olecko, Dobre Miasto. Również zainteresowanych jest członkostwem kilka miast z innych regionów Polski, widząc w tym szansę na zrównoważony rozwój i stabilizację.

Poza konferencją pod hasłem „Nowe perspektywy dla wolno żyjących miast”, odbywał się w fosie zamkowej festiwal prezentujący produkty rzemieślników i Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittàslow. Można było też zapoznać się z wytworami producentów z Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Warmia Mazury Powiśle. Wieczorem w amfiteatrze odbyły się prezentacje zespołów muzycznych.

Delegaci poza obradami zwiedzali okolicę. Zwiedzili m.in. miasta z polskiej sieci Cittàslow - Bisztynek, Reszel oraz Świętą Lipkę. Uczestniczyli też w uczcie pierogowej w Karczmie Warmińskiej w Gietrzwałdzie.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.