To, że Straż Graniczna ze szczególną troską podchodzi do najmłodszych obywateli, jest już dzisiaj powszechnie wiadomym. Współpraca funkcjonariuszy ze szkołami na Warmii i Mazurach stała się obowiązkowym elementem w służbie.
Systematycznie, przez cały rok szkolny Straż Graniczna odbywała spotkania z młodzieżą. Ta forma edukacji budzi wiele radości, a praktyczne przedstawianie właściwych postaw życia, na długo pozostaje w pamięci. Funkcjonariusze, przygotowując się do prelekcji, udowodnili, że zależy im na bezpośrednim kontakcie z młodzieżą w każdym wieku. Pomysłowość scenerii czy prezentacji tematu spotyka się z dużym entuzjazmem i otwartością zarówno wśród podopiecznych jak i wychowawców pedagogicznych.
W okresie przedwakacyjnym Straż Graniczna skupiła się na przekazywaniu wartości związanych z bezpieczeństwem. Zachowanie ostrożności, rozsądku, to niezbędne cechy zwłaszcza w najgorętszym okresie roku - w lecie, podczas wypoczynku blisko granicy państwowej. Zadaniem Straży Granicznej było dotrzeć z apelem do jak największego grona słuchaczy.
Opierając się na zapisach z porozumienia zawartego pomiędzy Komendantem Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej a Warmińsko-Mazurskim Kuratorem Oświaty, Straż Graniczna odwiedziła kilkadziesiąt placówek oświatowych na Warmii i Mazurach. Podpisany w 2003 roku dokument, określa katalog wspólnych działań pomiędzy jednostkami.
Na podstawie porozumienia Komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej wskazał obszary zagadnień tegorocznych spotkań przedwakacyjnych. Funkcjonariusze skupiali się przede wszystkim na bezpieczeństwie dzieci w ruchu drogowym, właściwym zachowaniu się w przypadku zagrożenia terrorystycznego, a także zachowaniu ostrożności podczas korzystania z kąpielisk. Akcentem każdego spotkania był referat na temat zagrożeń wynikających z przyjmowania środków odurzających. W trakcie wizyt wielokrotnie funkcjonariusze wspierali się umiejętnościami psów służbowych wyszkolonych do wykrywania substancji narkotykowych.
Innym sposobem przekazania ważnych informacji były konkursy wiedzy i plastyczne oraz plenerowe zawody. W Węgorzewie na pytania dotyczące formacji odpowiadali szóstoklasiści, gimnazjaliści i licealiści. W Gminnym Ośrodku Kultury i Promocji w Baniach Mazurskich wystawiono prace uczestników konkursu pt. „20-lecie Straży Granicznej w Gminie Banie Mazurskie”. „Straż Graniczna chroni nas” - pod takim hasłem przebiegał konkurs plastyczny ogłoszony przez Placówkę SG w Braniewie.
W Dubeninkach odbył się II Romincki Marsz na Orientację. Głównym punktem tegorocznego spotkania była podróż w poszukiwaniu ukrytego skarbu. Droga do niego wiodła przez 5 niełatwych, praktycznych i umysłowych zadań. Dzieci z dużym zainteresowaniem brały udział w tym przedsięwzięciu. Nawet drobny deszcz nie przeszkodził w rozrywce. Funkcjonariusze z placówki w Dubeninkach, pamiętając o tym, że opiekunowie budują w dzieciach ciekawość świata, dzięki temu spotkaniu wskazali nowe możliwości.
Funkcjonariusze z 10 placówek Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej prowadzili edukację młodzieży i dzieci z przedszkoli, szkół oraz świetlic w regionie. Zajęcia przebiegały zarówno w salach wykładowych, jak i na otwartym terenie. Cel był jeden - obudzić w uczestnikach spotkania, dbałość o własne dobro, ale również kolegów.
Oprócz spotkań z najmłodszymi, Straż Graniczna w drogowych przejściach granicznych, skupiła się na kontrolach stanów technicznych pojazdów zwłaszcza autobusów przewożących dzieci, i weryfikacji uprawnień oraz kwalifikacji zawodowych kierowców wykonujących przewozy wakacyjne. W realizacji tych założeń cenna jest bieżąca wymiana informacji polskich służb granicznych z sąsiadami, służbami granicznymi Federacji Rosyjskiej. Wzorem lat ubiegłych działania te będą realizowane ze szczególnym natężeniem przez cały okres wakacyjny.
Jest to kolejna skoordynowana akcja Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej prowadzona na rzecz bezpieczeństwa wśród młodzieży.
Z D J Ę C I A