Joanna Wańkowska-Sobiesiak prezentuje swoją najnowszą
książkę o zamkach Warmii i Mazur |
Więcej zdjęć »
Od 3 lat Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie wydaje „Rocznik Warmińsko-Mazurski”. Najnowsze wydanie tego periodyku, autorstwa Joanny Wańkowskiej-Sobiesiak, całkowicie poświęcone tematyce renowacji zamków położonych w naszym województwie, zostało zaprezentowane na spotkaniu pod tytułem „Zamki Warmii i Mazur. Budowa, przebudowa, adaptacje i prace konserwatorskie”. Spotkanie odbyło się wczorajszego (21.06) wieczora w Kamienicy Naujacka Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie.
Spotkaniu przewodniczyła Barbara Zalewska - wojewódzki konserwator zabytków. Pierwszym punktem programu spotkania miało być wystąpienie wojewody Mariana Podziewskiego, do którego jednak nie doszło. W zastępstwie wojewoda przesłał list, w którym podkreślił wagę istnienia pomników przeszłości oraz wagę tego, by te pomniki pozostały w jak najlepszym stanie i przetrwały dla przyszłych pokoleń. -
Szczególnie się cieszę, że dla wielu osób uczestniczących w dzisiejszym spotkaniu odkrywanie tajemnic zamków Warmii i Mazur jest prawdziwą życiową pasją, a swymi odkryciami chcą się z nami wszystkimi podzielić. List ten został odczytany przez organizatorów.
Po przemówieniu przyszedł czas na prezentację rocznika. Została ona przeprowadzona przez autorkę Joannę Wańkowską-Sobiesiak, szefową Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Olsztynie, która od lat zajmuje się zabytkami i ich ochroną.
Związane z prezentacją szóstej już książki Joanny Wańkowskiej-Sobiesiak spotkanie było wyłączną okazją zdobycia wszystkich trzech wydań Rocznika Warmińsko-Mazurskiego. Jedynym warunkiem jaki należało spełnić, aby otrzymać egzemplarz bez żadnych opłat, było złożenie podpisu na liście.
Ostatnim punktem spotkania była prezentacja wyników adaptacji przedzamcza zamku biskupa warmińskiego na zespół hotelowy w Lidzbarku Warmińskim, zrealizowana przez autora projektu - architekta Grzegorza Dżusa. Prezentacja zakończyła się dyskusją poprowadzoną przez Barbarę Zalewską.
Wczorajsze wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem. Przyciągnęło do MOK-u wielu pasjonatów, ludzi zainteresowanych zabytkami naszego regionu.
Z D J Ę C I A