Trzydzieści siedem zespołów złożyło swoje prace do organizowanego przez Urząd Miasta Olsztyna konkursu na opracowanie architektonicznej koncepcji mostków na rzece Łynie w Parku Podzamcze i Parku Centralnym w Olsztynie. - Ogromnie cieszy mnie popularność tego konkursu, mam nadzieję, że otrzymamy wartościowe projekty - mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.
Celem konkursu jest uzyskanie koncepcji architektonicznych i planistycznych siedmiu mostków pieszych, które będą zlokalizowane w dwóch obszarach parkowych o odrębnym charakterze, będących oddzielnymi tematami konkursu:
- na terenie objętego ochroną konserwatorską istniejącego Parku Podzamcza - 3 mostki;
- na terenie projektowanego Parku Centralnego - 4 mostki z platformami rekreacyjnymi.
Dla terenu Parku Podzamcze wpłynęły 22 prace konkursowe przedstawiające propozycje mostków, natomiast dla terenu Parku Centralnego wpłynęło 15 prac konkursowych.
- W większości zespoły do maksimum wykorzystały określoną w warunkach konkursu liczbę plansz - mówi Aneta Howara, sekretarz konkursu. Plansze są ponumerowane, nazwiska autorów poznamy podczas rozstrzygnięcia konkursu, 22 czerwca 2011 r. Sąd konkursowy zbiera się 20 czerwca i rozstrzygnie, które prace są zwycięskie.
- Laureatów poznamy dwa dni później, w obecności gości zaproszonych na uroczyste rozstrzygnięcie konkursu - uzupełnia sekretarz.
Pula nagród przewidziana dla zwycięskich zespołów to 20 tys. zł.
W skład Sądu Konkursowego na opracowanie koncepcji architektonicznej mostków na Łynie w Parku Podzamcze i Parku Centralnym w Olsztynie wchodzą: przewodniczący Sądu konkursowego - arch. krajobrazu Marzena Zwierowicz (przedstawiciel Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu O/Olsztyn), członkowie:
- Mieczysław Wieliczko - artysta fotografik;
- prof. dr hab. Tadeusz Brzeski, wiceprezes Związku Polskich Artystów Plastyków O/Olsztyn, - Halina Zaborowska-Boruch, II zastępca Prezydenta Miasta Olsztyna,
- arch. Anna Rokita - dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa UM Olsztyna,
- Marcelina Chodyniecka-Kuberska, asystent Prezydenta Miasta do spraw Estetyzacji UM Olsztyna,
- sędzia referent - arch. Urszula Madeja-Kulecka, pracownik Wydziału Architektury i Budownictwa UM Olsztyna,
- sekretarz konkursu - Aneta Howara, pracownik Biura Strategii Rozwoju Miasta UM Olsztyna.
Przewodnią ideą konkursu jest uzyskanie takich rozwiązań architektonicznych, planistyczno-przestrzennych, które uczynią każdy z mostków wyróżnikiem, identyfikatorem i symbolem nadającym indywidualny charakter miejscu, i który miałby szanse wtopić się w świadomość mieszkańców - użytkowników parku jako posiadający własną nazwę element urządzonej i „oswojonej” publicznej przestrzeni miejskiej, stanowiącej o jakości życia mieszkańców i sprzyjającej budowaniu ich więzi z regionem (miastem, dzielnicą, sąsiedztwem).