W BWA Galerii Sztuki w Olsztynie otwarto dzisiaj (9.06) wystawę najnowszego projektu Doroty Podlaskiej - „Zagubione w tłumaczeniu”. Projekt ten powstał podczas podróży artystki między innymi po Finlandii, Francji, Włoszech, Korei Południowej, a także w wyniku kontaktów z obcokrajowcami mieszkającymi w Polsce.
- Na tej wystawie znajdują się 2 cykle - powiedziała Dorota Podlaska, zwracając się do gości dzisiejszego wernisażu. - Jednym z nich jest gazeta o koreańskim targu. W zeszłym roku byłam na stypendium w Korei i brałam udział w projekcie, który odbywał się na targowisku, a ponieważ fascynuje mnie język koreański, postanowiłam zrobić gazetę, której bohaterkami będą kramarki z tego targu. W zasadzie wszystkie moje wystawy zawierają jakieś historie. Zatem tym razem postanowiłam zająć się prawdziwą historią i włączyć do jej tworzenia cudzoziemców, ponieważ chciałam mieć jak najwięcej języków, pięknych liter i pięknych alfabetów. Prosiłam więc spotkane osoby o rozwijanie rozpoczętej historii, a ja dodawałam do niej ilustracje.
Dorota Podlaska uzyskała dyplom z malarstwa w 1989 na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W czasie studiów była związana z grupami artystycznymi Naprzód oraz Yach-Film, z którymi tworzyła sztukę filmu video oraz happeningi. W latach 1993-2003 tworzyła „Wieżę Ciśnień” w Bydgoszczy jako członek stowarzyszenia o tej samej nazwie. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie.
Prace Doroty Podlaskiej dotykają zazwyczaj prywatnej sfery jej życia. Ważnym wątkiem jej twórczości jest narracyjność. Wyraża się główne poprzez malarstwo figuratywne, które prezentuje w specyficzny sposób, ponieważ aranżuje w instalacje niewielkich rozmiarów obrazy i obiekty. Tworzy również fotograficzne dokumentacje, akcje, interwencje w przestrzeniach, projektuje książki i wydawnictwa. Swoje prace wystawiała między innymi w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Galerii Arsenał w Białymstoku oraz Galerii Łaźnia w Gdańsku.