Granice dzielą coraz mniej
W Zelenogradsku, na terenie Obwodu Kaliningradzkiego, po raz jedenasty obradowała Polsko-Rosyjska Rada ds. Współpracy Regionów Rzeczypospolitej Polskiej z Obwodem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. W posiedzeniu wziął udział wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski. Podczas spotkań komisji problemowych rozmawiano przede wszystkim o współpracy między Polską a Obwodem.
Przewodniczący rosyjskiej części Rady Michaił Pliuchin z zadowoleniem podkreślił uruchomienie na polsko-rosyjskiej granicy drogowego przejścia granicznego Grzechotki-Mamonowo II dla międzynarodowego ruchu towarowego i osobowego. Wyraził jednocześnie nadzieję, że oddanie go do użytku sprzyjać będzie zmniejszeniu nadmiernego obciążenia na pozostałych przejściach na polsko-rosyjskiej granicy.
Michaił Pluchin zwrócił również uwagę na pozytywne zmiany we współpracy gospodarczej. Większość wskaźników ekonomicznych powróciło do poziomu sprzed kryzysu - nastąpił wzrost ilości przewozów ładunków i pasażerów transportem kolejowym, drogowym i morskim.
Przewodniczący polskiej części Rady Piotr Stachańczyk podkreślił znaczenie, jakie strona polska przywiązuje do rozwoju pozytywnych procesów we współpracy na polsko-rosyjskim pograniczu. Świadectwem tego było podjęcie przez stronę polską intensywnych starań na forum Unii Europejskiej na rzecz podpisania z Rosją umowy o małym ruchu granicznym, obejmującym swoim zakresem cały Obwód Kaliningradzki i odpowiednie obszary polskich województw nadgranicznych.
Podczas obrad komisji strony uzgodniły tekst porozumienia o uruchomieniu małego ruchu granicznego. Minister Stachańczyk poinformował również o rozpoczętych pracach budowy pawilonu do obsługi oczekujących na wydanie dokumentów MRG.
Rada z zadowoleniem przyjęła również informację, iż strona polska wystąpiła z notą inicjującą zawarcie porozumienia w sprawie zmiany zakresu ruchu towarowego na drogowym przejściu granicznym Gronowo-Mamonowo na międzynarodowy ruch pojazdów ciężarowych o masie całkowitej do 6 ton.
Członkowie rady poruszyli również kwestię budowy nowych przejść granicznych „Perły-Kryłowo” oraz „Michałkowo-Żeleznodorożnyj”, uznając, że przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej realizacji tych inwestycji należy najpierw określić wpływ otwartego przejścia w Grzechotkach na strukturę ruchu granicznego, a także ocenić możliwości finansowania tych inwestycji.
Obie strony biorące udział w obradach dyskutowały również o szerokich możliwościach inwestowania stworzonych w Obwodzie Kaliningradzkim, w tym w ramach specjalnej strefy ekonomicznej, ukierunkowanych na zapewnienie korzystnego klimatu dla rozwoju biznesu, napływ siły roboczej i inwestycji oraz wzrost konkurencyjności produkcji regionalnej.
W końcowej części spotkania nastąpiło uroczyste podpisanie Protokołu z prac 12 komisji wchodzących w skład Rady. W trakcie uroczystego podpisania dokumentu końcowego z prac 12 komisji wchodzących w skład Rady, Gubernator Obwodu Nikołaj Tsukanov podziękował wojewodzie warmińsko-mazurskiemu Marianowi Podziewskiemu za wyjątkowe zaangażowanie i wkład w rozwój współpracy między Obwodem a regionem warmińsko-mazurskim.