Każdego roku na drogach Europy giną miliony zwierząt, w tym tysiące na drogach Warmii i Mazur. Przy prędkości samochodu 100 km/h zając uderzy w niego z siłą przedmiotu o wadze 125 kg, a dwudziestokilowa sarna z siłą przedmiotu o wadze prawie pół tony.
Wśród przyczyn tego stanu wymieniana jest:
» wzrastająca liczba samochodów na drogach
» zagęszczanie sieci dróg
» nieodpowiednie oznakowanie dróg
» brak ograniczenia prędkości na określonych odcinkach dróg
» fatalna edukacja komunikacyjna
Nad sposobami ograniczenia liczby wypadków z udziałem dzikich zwierząt radzili dzisiaj (4.06) na Wydziale Nauk Humanistyczno-Społecznych w Olsztynie fachowcy z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, budowy dróg i ekologii.
Mirosław Nicewicz Dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie zwrócił uwagę na konieczność zastosowania nowych rozwiązań chroniących zwierzęta, ponieważ dotychczasowe nie są skuteczne. Stanisław Dąbrowski Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska podkreślił potrzebę edukacji kierowców w zakresie zwyczajów zwierząt. Ewa Rumińska, lekarz weterynarii, prezes Fundacji Albatros, poinstruowała natomiast zebranych w zakresie udzielania pomocy poszkodowanym w wypadkach zwierzętom.
Seminarium na WSP TWP rozpoczęło kampanię informacyjno-edukacyjną Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad „Uwaga zwierzęta na drodze” realizowaną pod patronatem Olsztyn24.
Z D J Ę C I A