Rok temu happeningiem na leśnym parkingu przy drodze krajowej nr 16, w tym - „zwykłą” konferencją prasową w olsztyńskiej siedzibie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zainaugurowano II edycję Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa „Weekend bez ofiar” na Warmii i Mazurach. Idee fixe organizatorów jest taka, by podczas ostatniego czerwcowego weekendu, od 24 - 26 czerwca, na polskich drogach nie zginęła żadna osoba.
Rok temu nie udało się. W czasie trwania akcji „Weekend bez ofiar” na polskich drogach zginęło ponad 40 osób. Ta liczba, to taka „polska norma” ofiar weekendowych wypadków.
- Weekend bez ofiar to wizja, która musi być konsekwentnie realizowana, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że jednorazowe działania nie przyniesie efektu. Może wpłynąć na uratowanie jednego, dwóch, trzech osób. I chociaż to też jest cenne, to chodzi o działanie konsekwentne, długofalowe, wieloletnie. Dlatego powtarzamy tę akcję i będziemy ją powtarzać w kolejnych latach, by systematycznie dążyć do celu, czyli poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym - tłumaczył dziennikarzom Karol Głębocki, rzecznik prasowy olsztyńskiego oddziału GDDKiA.
Chociaż pomysł „Weekendu bez ofiar” zrodził się w GDDKiA, to w Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa angażuje się wiele instytucji związanych z bezpieczeństwem na drogach - m.in. policja, inspekcja transportu drogowego, straż pożarna, a nawet służba celna. Instytucje te prowadzą wspólne działania edukacyjne.
- Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa to akcja wspólnotowa - to swojego rodzaju wspólnota instytucji, które związane są z poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ale jest to także wspólnota wszystkich uczestników ruchu drogowego, zarówno kierowców jak i pieszych, rowerzystów i motocyklistów - mówił Karol Głębocki.
- Nasza kampania informacyjna ma skłaniać do autorefleksji, do zastanowienia się, czy jestem dobrym kierowcą, czy nadaję się do tego, by pojechać i dojechać do celu. A może lepiej zostać w domu?Akcja „Weekend bez ofiar” ma mieć przede wszystkim wymiar informacyjny, chociaż policjanci i funkcjonariusze inspekcji transportu drogowego zapowiadają wzmożoną aktywność na drogach między 24 a 26 czerwca. Funkcję informacyjną mają zapewnić media, których wiele stało się partnerami NEB. Informacji dostarcza również specjalnie przygotowana dla NEB strona internetowa www.weekendbezofiar.pl. Ale to nie wszystko.
-
Edukować chcemy też podczas specjalnych pikników organizowanych w różnych miejscowościach w kraju - poinformował Karol Głębocki.
- Finałowy piknik odbędzie się w Warszawie. Olsztyński i białostocki oddział GDDKiA przygotowują wspólny piknik w Prostkach, na granicy województw.Ciekawostką może być to, że organizatorzy pikniku w Inowrocławiu zrekonstruują wypadek Roberta Kubicy podczas rajdu we Włoszech.
- Chcemy pokazać, co się dzieje, jeżeli samochód uderza w prawidłowo zmontowaną barierkę ochronną, i kiedy taka barierka jest wadliwa - wyjaśnił Głębocki.
Podobnie jak rok temu, na czas wakacyjnych weekendów GDDKiA uruchomi SMSowy system informacji drogowej. Rejestrując się pod numerem 71551, każdy kierowca będzie mógł otrzymywać informacje drogowe dotyczące rejonu, w którym się znajduje. W ubiegłym roku z takich informacji korzystało ponad 200 tys. osób.
Szczegółowe informacje na temat wydarzeń związanych z Narodowym Eksperymentem Bezpieczeństwa mają się sukcesywnie ukazywać w mediach.
Z D J Ę C I A
F I L M Y