Projektant przedstawił koncepcję połączenia tuneli i ciągów komunikacyjnych oraz jak powinny wyglądać zadaszenia wejść do tunelu podziemnego pod Dworcem Zachodnim od strony ulicy Artyleryjskiej. - To na razie koncepcja przedstawiona do akceptacji, na podstawie której dopiero później powstaje projekt techniczny - mówi Andrzej Karwowski Kierownik Jednostki Realizującej Projekt „Budowa nowej Artyleryjskiej”.
W dwóch miejscach założono rezygnację z wykonania typowych konstrukcji zadaszenia, gdyż łączyły się z wiatą wpisaną do rejestru zabytków. Dostarczona koncepcja wskazuje, że wejście do tuneli z poziomu ul. Artyleryjskiej znajdować się będzie w skarpie przykrytej zielenią.
- Będzie to po prostu otwór, nad którym powstanie tzw. zielony dach - skarpa z trawnikiem lub roślinną kompozycją - wyjaśnia Karwowski.
- Przeprojektowanie właściwie dotyczy jednego wejścia do tunelu, ale rozwidlone jest ono na dwa przejścia podziemne. Jedno pod budowaną ulicę w kierunku uczelni OWSZiI i drugie do części zabytkowej pod peronami dworca - wyjaśnia.
Takie rozwiązanie powinno sprawić, że przejście podziemne wkomponuje się w krajobraz i nie będzie się „kłócić” z zabytkowymi wiatami na Dworcu Zachodnim. Pierwotny projekt zakładał wymianę starych wiat na nowe konstrukcje.
W sierpniu ubiegłego roku wiaty pochodzące z początku XX wieku zostały wpisane do rejestru zabytków i to zadecydowało o pozostawieniu ich w niezmienionej formie. Przygotowywany właśnie projekt uwzględnić musi połączenie przejść podziemnych i ich zadaszenie, a ponadto przeprojektowana zostanie też instalacja elektryczna.
Tymczasem drogowcy rozpoczęli prace ziemne związane w wykopaniem tunelu pod Artyleryjską. Prace, które spowodowały zamknięcie ul. Artyleryjskiej na odcinku od ronda do skrzyżowania z wjazdem na teren uczelni przy Agencji Mienia Wojskowego, mogą potrwać do połowy września.