Po wielomiesięcznych rozmowach i licznych kontrowersjach, w końcu jest zgoda na powstanie w stolicy regionu teatralnej Alei Gwiazd. Mieszkańcy mają ją podziwiać w pełnej krasie za niecały miesiąc.
Pomysł upamiętnienia najwybitniejszych postaci, jakie miały związek z olsztyńskim teatrem dramatycznym pojawił się w poprzednim roku. Działacze Stowarzyszenia Młodzi dla Olsztyna chcieli wybudowania oryginalnej, zielonej alei artystów. Swoją koncepcję przedstawił również dyrektor teatru im. Stefana Jaracza, Janusz Kijowski. Ta propozycja wywołała jednak burzę - głazy, które miały być ustawione wokół monumentu na Placu Trzech Krzyży części samorządowców (mieli wydać zezwolenie na budowę alei) przypominały groby.
Sprawa wróciła jednak po kilku miesiącach w nowej odsłonie i do rady w nowym składzie. Propozycja autorstwa prof. Adama Myjaka z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (był autorem również pierwszego projektu) spodobała się samorządowcom i bez większych dyskusji zgodzili się na realizację.
-
Nowy projekt dzieli się na dwie części - wyjaśnia asystentka prezydenta ds. estetyzacji miasta, Marcelina Chodyniecka-Kuberska.
- Na skarpie za popiersiem Stefana Jaracza naprzeciw teatru, ułożone zostaną kamienie. W nie wkomponowane zostaną tymczasem kamienne płyty z nazwiskami aktorów. Druga część to „Ławeczka teatralna Stefana Jaracza”. Autor określa całą instalację jako rzeźbiarsko-ogrodową, a nie pomnikową.
Jedyną wątpliwością było, czy kolejne tablice będą przybywać według woli teatru, czy będzie nad decyzjami miejski nadzór.
- Czy ta propozycja ma charakter rozwojowy - dopytywał radny z klubu Demokratyczny Olsztyn, Bogdan Dżus.
- Jeśli tak, to trzeba wprowadzić odpowiedni zapis w uchwale, żeby przepisy były precyzyjne - wtórował mu Zbigniew Dąbkowski z Ponad Podziałami.
- Skoro są kontrowersje, to przenieśmy dyskusję na kolejną sesję - apelował tymczasem radny Prawa i Sprawiedliwości, Dariusz Rudnik.
Ostatnia z propozycji nie zyskała jednak akceptacji, bowiem teatr na wykonanie Alei Gwiazd pozyskał unijne fundusze, które muszą być wykorzystane do końca czerwca. Wprowadzono więc odpowiednie zapisy, w których określono, jakie nazwiska pojawią się w przygotowywanej teraz alei. Jeśli teatr będzie w przyszłości chciał dodać kolejne tablice upamiętniające artystów, będzie to wymagało zgody Rady Miasta. W ten sposób obszar naprzeciw teatru ma być kontrolowany przez ratusz.
Pierwszymi uhonorowanymi aktorami związanymi z olsztyńskim teatrem są: Stefan Burczyk, Bohdan Głuszak, Hanna Skarżanka, Artur Steranko i Eugenia Śnieżko-Szafnaglowa. Aleja ma zostać zainstalowana 18 czerwca.