Targowisko Miejskie przy ul. Grunwaldzkiej
Olsztyńscy strażnicy miejscy sprawdzają jak przestrzegane jest rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi o zakazie handlu drobiem oraz uchwała olsztyńskiej rady miasta o zakazie sprzedaży drobiu bez odpowiedniego zezwolenia. W tym celu m.in. kontrolują targowiska miejskie.
-
W miniony piątek wpłynęło do nas pismo z Zakładu Targowisk Miejskich z prośbą o kontrole targowisk - mówi Dariusz Rosiński, kierownik sekcji patrolowo-interwencyjnej Straży Miejskiej w Olsztynie. -
Tego samego dnia zrobiliśmy pierwszą akcję. Na targowisku przy ul. Grunwaldzkiej strażnicy stwierdzili jeden przypadek oferowania do sprzedaży żywej gęsi. Obyło się jednak bez mandatu, sprzedawca został pouczony i opuścił targowisko.
-
Wczoraj po raz kolejny kontrolowaliśmy targowiska miejskie - kontynuuje Dariusz Rosiński. -
Na targowisku przy ul. Kolejowej nikt nie handlował drobiem, ale na targowisku przy ul. Grunwaldzkiej nałożyliśmy aż pięć mandatów za sprzedaż tusz gęsi i kurczaków.
Strażnicy miejscy zapowiadają kolejne kontrole targowisk.
Zgodnie z uchwałą rady miejskiej w Olsztynie z 15.10.2006 r. handel drobiem na olsztyńskich targowiskach może odbywać się tylko po spełnieniu wysokich wymagań sanitarnych potwierdzonym odpowiednim zezwoleniem. Przypominamy również, że rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z dnia 1 grudnia br. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem ptasiej grypy wprowadza generalne zakazy:
1) organizowania targów, wystaw, pokazów i konkursów z udziałem żywych ptaków;
2) przechowywania i prezentacji w celu sprzedaży, oferowania do sprzedaży, sprzedaży, dostarczania oraz każdego innego sposobu zbycia zwierząt, o których mowa w pkt. 1, na targowiskach;
3) utrzymywania kur, kaczek, gęsi, indyków, przepiórek, perlic, strusi oraz innych bezgrzebieniowców, gołębi, bażantów i kuropatw na otwartej przestrzeni;
4) pojenia drobiu wodą pochodzącą ze zbiorników do których mają dostęp dzikie ptaki.
Rozporządzenie ponadto zawiera nakaz odizolowania kaczek i gęsi od innego drobiu.
Powyższe rozporządzenie ma na celu zmniejszenie ryzyka rozprzestrzenienia się grypy ptaków na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zminimalizowanie ewentualnych strat ekonomiczno-gospodarczych spowodowanych rozszerzeniem choroby.