W Urzędzie Wojewódzkim odbyło się dzisiaj (17.05) posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, którego tematem było przygotowanie administracji i służb z terenu województwa do zapewnienia bezpieczeństwa wypoczywającym podczas zbliżających się wakacji. W spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciel kuratora oświaty, komendanci wojewódzcy PSP i Policji w Olsztynie, dyrektorzy Wydziałów Polityki Społecznej i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego oraz Warmińsko-Mazurskiego Centrum Zdrowia Publicznego, a także Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, przedstawiciel Mazurskiego WOPR oraz przedstawiciel Straży Granicznej.
Każdego roku w okresie wakacji województwo warmińsko-mazurskie odwiedza około 2,5 mln osób, w tym około 60 tysięcy dzieci i młodzieży. W tym roku spodziewana jest jeszcze większa liczba turystów, między innymi zachęconych do wypoczynku akcją „Mazury Cud Natury”. Jakie zatem działania zostaną przeprowadzone w celu zapewnienia letnim gościom bezpieczeństwa?
Kuratorium Oświaty w Olsztynie udostępni na stronie www.ko.olsztyn.pl (w zakładce „Wypoczynek i turystyka”) rejestr placówek wypoczynkowych dla dzieci i młodzieży zorganizowanych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Można w nim sprawdzić, czy organizator kolonii lub obozu dopełnił obowiązku zgłoszenia placówki.
-
Nie tylko rejestrujemy te placówki, ale również je kontrolujemy pod różnymi względami - wyjaśnia Ewa Klonowska, dyrektor wydziału ewaluacji i kontroli w Kuratorium Oświaty w Olsztynie -
Liczba niezarejestrowanych obozowisk nie jest duża. Jest to zazwyczaj kilka na sezon. Najczęściej brak wpisu w naszym rejestrze jest powodowany niedopatrzeniem organizatora wypoczynku.
Wojewódzka Inspekcja Sanitarna udostępni na swojej stronie internetowej informacje o stanie 214 kąpielisk w regionie. Inspektorzy sanitarni będą także kontrolować baseny. Szczególną wagę będą przywiązywać do stanu sanitarnego dworców PKP i PKS.
Na Wielkich Jeziorach Mazurskich będzie funkcjonować system powiadamiania ratunkowego oraz telefon ratunkowy 601 100 100. Powiększone zostaną świetlne tablice pogodowe, a jezioro Śniardwy oznaczone zostanie 70 bojami. Nad bezpieczeństwem turystów czuwać będzie prawie 100 ratowników. Od 1 czerwca uruchomione zostaną również 4 karetki wodne. Zaś do dyspozycji ratowników z Mazurskiego WOPR przewidziano 15 łodzi ratowniczych.
W miejscowościach turystycznych, w których nie ma stałych posterunków Policji, zorganizowane zostaną policyjne placówki sezonowe. Porządku na jeziorach Warmii i Mazur pilnować będzie ponad 30 dodatkowych policjantów. Przed wakacjami policjanci przeprowadzą także w szkołach lekcje na temat zagrożeń czekających na uczniów w okresie wakacyjnym. Policjanci będą także nadzorować dworce, kontrolować autokary, obozy i biwaki.
Do zadań strażaków należeć będzie kontrolowanie przestrzegania przepisów przeciwpożarowych w obiektach wypoczynkowych, zaś Straż Graniczna będzie sprawdzała stan techniczny pojazdów oraz trzeźwość kierowców przewożących dzieci i młodzież przez przejścia graniczne. Wspólnie z Kuratorium Oświaty będzie też prowadziła także pogadanki z dziećmi przebywającymi w strefie nadgranicznej.
Dodatkowo wszystkie służby wojewody będą prowadzić także akcje edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa dzieci i młodzieży przebywających na wakacjach w naszym województwie.
Z D J Ę C I A