„Odczaruj raka” to program społeczno-edukacyjny, którego celem jest uświadomienie społeczeństwa na temat leczenia chorób nowotworowych u dzieci. Jest on skierowany do rodziców oraz rodzin dzieci z rakiem, lecz nie tylko. Dziś (12.05) w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie odbyła się konferencja inaugurująca tę ogólnopolską kampanię.
Spotkaniu przewodniczył Tomasz Osuch - założyciel Fundacji Spełnionych Marzeń, niosącej pomoc dzieciom ciężko chorym na schorzenia nowotworowe. To właśnie jego fundacja przy współpracy z dziecięcymi placówkami medycznymi zorganizowała program „Odczaruj Raka”.
Podczas konferencji przedstawione zostały cele oraz metody kampanii. Specjaliści omówili nurtujące i ważne aspekty walki z nowotworem u dzieci. Dr n. med. Wanda Badowska, ordynator Oddziału Pediatrycznego I Hematologiczno-Onkologicznego odpowiedziała na najczęściej zadawane pytania w kwestii walki z rakiem. O tym jak sobie radzić psychicznie z batalią przeciw nowotworowi opowiedziała psycholog Marta Rusek.
- Chcemy zaapelować, aby rodzice bacznie obserwowali swoje dzieci, bo to rodzic wie, jak się zachowuje dziecko na co dzień i co się w zachowaniu dziecka zmienia w momencie, gdy być może coś się dzieje w jego organizmie - mówi dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor WSS.
- Lekarz, który nie widzi na co dzień dziecka, nie jest w stanie tej różnicy wyłapać. Tym obserwatorem mają być rodzice. Baczna obserwacja ma kluczowe znaczenie, gdyż wczesne wykrycie choroby daje ogromne szanse na zupełne wyleczenie dziecka.
Ambasadorem kampanii jest znana wszystkim Edyta Herbuś.
- Rozpoczęliśmy bardzo ważną akcję - mówi Herbuś.
- Będziemy uświadamiać, w jaki sposób wspierać i wychowywać chore dziecko, jak z nim rozmawiać, jak zmagać się z trudnymi pytaniami. Będziemy jeździć do tego rodzaju placówek, żeby z rodzicami rozmawiać osobiście i odpowiadać na wszelkie nurtujące ich pytania. Wyobrażam sobie, jak ciężkim wyzwaniem są zmagania z tą chorobą, ale trzeba pamiętać o tym, że jest ona uleczalna i na dzień dzisiejszy większość z dzieciaków udaje się uratować. Podchodzę do tego tematu optymistycznie i zamierzam dzielić się tą energią z ludźmi, którzy tego potrzebują.Podobne spotkania odbędą się wkrótce także w Kielcach i Lublinie.
Z D J Ę C I A