Obrazy Tadeusza Brzeskiego gościły już w galeriach sztuki w Rzymie i Neapolu. Teraz przyszedł czas na Olsztyn. Dzisiejszego (09.05) popołudnia w Galerii Marszałkowskiej odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Zatoka Neapolitańska”.
Tadeusz Brzeski - podróżnik, poeta, malarz, obecnie jest wykładowcą Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Sławę zyskał jako autor licznych prac malarstwa monumentalnego, witraży, płaskorzeźb. Projektuje modę sportową, tkaniny i wystrój wnętrz. Zajmował się konserwacją malarstwa. Stworzył witraże w trzech olsztyńskich kościołach (na osiedlach Likusy, Jaroty, Bartąg).
Po wielu latach artysta zlikwidował swą pracownię w Neapolu, a jego prace trafiły do Polski. Olsztyńska Galeria Marszałkowska zaprezentowała je jako pierwsza.
Większość zaprezentowanych prac poświęcona jest tematyce morskiej. -
To tak zwana Marina - wyjaśnia autor. Na wystawie znalazły się również 3 prace odbiegające od tej konwencji.
- Są to prace z grubą fakturą o bardzo szczelnej gamie srebrno-platynowej, szarej - opisuje malarz.
- Obrazy te ukazują piękno wulkanu Wezuwiusz.
Otwarcia wystawy dokonała wicemarszałek Anna Wasilewska. Wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem zarówno wśród starszych, jak i młodszych przedstawicieli olsztyńskiej społeczności. Autor nie krył wzruszenia. -
Tyle przyjaznych twarzy, tyle uśmiechów, cieszę się bardzo z państwa obecności - powiedział Tadeusz Brzeski.
Wystawa Tadeusza Brzeskiego rozpoczyna w Galerii Marszałkowskiej cykl włoski. Za miesiąc na ścianach zawisną fotografie Małgorzaty Chomicz zatytułowanie „Cztery Pory Roku. Umbria-Toskania”.
Z D J Ę C I A