Wernisażem wystawy „Świat, poema naiwne Czesława Miłosza” Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie rozpoczęła dzisiaj (29.04) obchody setnej rocznicy urodzin Czesława Miłosza. Wystawa ta jest jedną z imprez cyklu „CZESŁAW MIŁOSZ - nie ma go już, ale ciągle jest obecny”, w ramach którego w WBP w nadchodzących miesiącach odbędzie się spotkanie autorskie ze Zbigniewem Fałtynowiczem - autorem m.in. książki pt. „Wieczorem wiatr. Czesław Miłosz i Suwalszczyzna”, debata z udziałem młodzieży na temat twórczości poety oraz Salon Miłoszowski.
-
Wystawa jest oparta na dwudziestu wierszach z tomiku „ŚWIAT (poema naiwne)”, powstałego w kwietniu 1943 roku - wyjaśnia Justyna Polakowska, autorka scenariusza wystawy. -
Teksty tych wierszy wpisane są w obraz Warszawy - fotografie w większości pochodzące z okresu powstania tomiku. Wiersze powstały w samym środku wojny, w czasie spełniającej się apokalipsy, w epoce broni i nieszczęścia. Wśród tego nieszczęścia Miłosz napisał cykl wierszy, w którym panuje idealny porządek i harmonia, jakby nic się nie działo. Gdy przymierzałam się do robienia wystawy dotyczącej poety, nie miałam wątpliwości, że będzie ona związana właśnie z tym cyklem wierszy. Moi rodzice czytali je mi, gdy byłam dzieckiem i zastanawiałam się wtedy, dlaczego wiersze przeznaczone dla dorosłych są dla mnie takie łatwe w odbiorze. Robiąc tę wystawę, mogłam spróbować sobie odpowiedzieć na to pytanie.Ekspozycja składa się z dwudziestu wierszy pochodzących ze wspomnianego tomiku oraz cytatów z książki-wywiadu Renaty Gorczyńskiej z Czesławem Miłoszem, komentujących te utwory. Są one wpisane w czarno-białe zdjęcia z Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Archiwum Miasta Stołecznego Warszawy. Połowę z nich wykonał SS-man, który w 1943 roku stacjonował w Warszawie. Jak twierdzi autorka scenariusza wystawy, wybrane zostały zdjęcia przedstawiające głównie dzieci, ponieważ właśnie przez pryzmat dziecięcej wyobraźni poeta pokazuje świat wojny.
Wystawę będzie można oglądać do 15 maja bieżącego roku.
Z D J Ę C I A