Studenci medycyny osiągnęli kolejny stopień wtajemniczenia
Białe fartuchy włożyło dziś 61 studentek i studentów | Więcej zdjęć »
Jak ten czas szybko leci. Wydaje, że nie tak dawno zakończyła się walka o utworzenie na olsztyńskim uniwersytecie wydziału lekarskiego, że dopiero co przyjmowano pierwszych studentów na ten kierunek, że nie tak dawno wreszcie była pierwsza immatrykulacja przyszłych lekarzy kształconych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. A tu już dobiega końca trzeci rok studiów pierwszych w Olsztynie kandydatów na medyków. Dzisiaj (29.04) podczas uroczystego posiedzenia Rady Wydziału Nauk Medycznych UWM, studenci po raz pierwszy włożyli białe fartuchy, które towarzyszyć im będą do końca zawodowego życia.
- Wprowadziliśmy tę ceremonię wręczenia białych fartuchów w połowie cyklu studiów, jako symbol wejścia w tę ich cześć, która dotyczy już leczenia klinicznego, bezpośredniego zajmowania się pacjentem - mówi prof. Wojciech Maksymowicz, dziekan Wydziału Nauk Medycznych UWM. - Nadaliśmy temu momentowi godną oprawę, by przypomnieć, że nie jest to zwykły zawód, tylko powinność, służba pacjentom.
Białe fartuchy na ramiona studentów nakładali doświadczeni już lekarze. Stali się oni w ten sposób swoistymi „ojcami i matkami chrzestnymi” przyszłych medyków.
- Te białe fartuchy to takie symboliczne przekroczenie pewnego progu po trzech latach studiów podstawowych - dodaje prof. Maksymowicz.
R E K L A M A
W uroczystości wzięło udział 61 studentek i studentów kierunku lekarskiego. To mniej o 19 niż rozpoczęło naukę trzy lata temu.
- To bardzo trudne studia i nie wszyscy są w stanie je wytrzymać - tłumaczy dziekan. - Ale ci, którzy dotrwali do tego momentu mają się z czego cieszyć.
Olsztyńska Ceremonia Białego Fartucha była pierwszą tego typu uroczystością w Polsce. Wzór „ściągnięto” z USA.
- My większość rzeczy robimy jako pierwsi w Polsce - tłumaczy Wojciech Maksymowicz. - Staramy się korzystać z dobrych wzorów, a wydaje się, że przy orientacji na humanizm, taka symbolika wejścia w kolejny krok zawodowego wtajemniczenia jest ważna.
Uroczystość zorganizowano w nowej siedzibie Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie, co również miało zapewnić wyjątkowy klimat i oprawę dzisiejszemu wydarzeniu. Podczas uroczystości dr n. med. Włodzimierz Łopaczyński otrzymał dyplom honorowego profesora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.