Jutro po raz 9. w tej kadencji spotkają się na sesji radni Rady Miasta Olsztyna. Porządek sesji obejmuje 28 punktów, z których najważniejsze wydają się być te dotyczące zmian w budżecie miasta i zmian w olsztyńskiej oświacie. Dzisiaj (27.04), na specjalnie zwołanej konferencji prasowej, do wybranych punktów jutrzejszej sesji odnieśli się radni klubu Prawa i Sprawiedliwości.
Jerzy Szmit, Leszek Araszkiewicz i Dariusz Rudnik, konferencję rozpoczęli miłym dla rządzącej w ratuszu koalicji Platformy Obywatelskiej i klubu radnych „Ponad Podziałami” akcentem. Pochwalili za przygotowanie projektu uchwały umożliwiającej zastosowanie wobec osób niosących pomoc humanitarną zerowej stawki opłat za parkowanie samochodów w Strefie Płatnego Postoju.
- W grudniu ubiegłego roku skierowałem interpelację do prezydenta w sprawie zwolnienia z opłat za parkowanie w centrum miasta pielęgniarek z domowego hospicjum Caritasu - powiedział Leszek Araszkiewicz.
- Trochę to trwało, ale interpelacja spotkała się z pozytywnym odzewem i przygotowano projekt uchwały, która zwalnia z opłat za parkowanie tych, którzy niosą pomoc medyczno-humanitarną. To dobra decyzja. Trzeba pamiętać, że problem opieki nad osobami starszymi będzie w tej kadencji jednym z najważniejszych, jakie staną przed władzami miasta.To była jedyna spośród przedłożonych radnym spraw, których załatwienie pozytywnie ocenili radni Prawa i Sprawiedliwości. Inne na takie pochwały już nie zasłużyły. Jako pierwsze radni poddali krytyce uchwały w sprawie powołania rad społecznych przy szpitalu miejskim i przychodni specjalistycznej.
- Dziwi nas, że na 12 osób, które w tych radach mają zasiąść, 10 to radni Rady Miasta, a aż 9 to radni koalicyjnych klubów Platformy Obywatelskiej i Ponad Podziałami - powiedział Jerzy Szmit. -
Wydaje nam się, że w tych gremiach powinny zasiadać również osoby spoza Rady Miasta, a nie tylko wyłonione z klucza partyjnego.Inną sprawą, którą radni PiS poruszyli podczas konferencji w konwencji „a nie mówiliśmy!?”, były planowane na jutro zmiany w budżecie miasta i w konsekwencji tego - zmiany w wieloletniej prognozie finansowej dla budżetu.
-
Okazuje się, że budżet miasta nie jest wiarygodnym dokumentem, a samo miasto nie jest partnerem dla banków, bo kto chce rozmawiać z bankrutem... - stwierdził Jerzy Szmit. -
Według obowiązującego na dziś budżetu, w 2014 roku zadłużenie miasta przekroczy dopuszczalny ustawą 60. procentowy próg zadłużenia. Trzeba więc ciąć wydatki inwestycyjne i bieżące, by odzyskać wiarygodność w oczach kredytodawców. Największe cięcia dotyczą zagospodarowania brzegów jeziora Krzywego. Przypomnę, że radni PiS byli przeciwni przyjęciu takiego rozdmuchanego budżetu. Wtedy jednak mówiono, że budżet jest trudny, ale realny...Wiele krytycznych uwag padło też pod adresem przeprowadzanych przez władze miasta reformy oświaty, której najbliższym skutkiem będzie... zwiększenie liczby gimnazjów. Radni mają bowiem jutro zdecydować nie tylko o utworzeniu dwóch zespołów szkół, ale także o powołaniu nowego gimnazjum, o numerze 24.
-
Nie ma uzasadnienia dla tworzenia na Jarotach i Nagórkach nowego gimnazjum, w tamtejszych szkołach jest wystarczająca liczba miejsc - powiedział Jerzy Szmit.
- Z jednej strony mówi się o wydatkowaniu zbyt dużych kwot na miejską oświatę i konieczności racjonalizacji wydatków, a z drugiej strony tworzy się nowa szkołę - dodał Dariusz Rudnik.
- To budzi nasze zdziwienie. Naszym zdaniem, to próba realizacji programu minister Katarzyny Hall z Platformy Obywatelskiej, która ma doprowadzić do połączenia liceów i gimnazjów z zespoły szkół, jak również do powołania Ośrodka Rozwoju Edukacji w Olsztynie. Naszym zdaniem, to bardzo kontrowersyjne pomysły, ale jak widać PO w Olsztynie chce za wszelką cenę do realizacji tych pomysłów doprowadzić.Nieoficjalnie wiadomo, że w budynkach przy ul. Turowskiego, gdzie mieści się Gimnazjum nr 8 wiceprezydent Małgorzata Bogdanowicz- Bartnikowska planowała uruchomić Ośrodek Rozwoju Edukacji, który ma być istotnym elementem nowego systemu oświaty w Polsce. Propozycja polubownego załatwienia sprawy, mająca polegać na przeniesieniu gimnazjum do położonego opodal V Liceum (ul. Krasickiego 2) zakończyła się fiaskiem. Przeciwko takiemu rozwiązaniu zaprotestowali nauczyciele i rodzice. Możliwe więc, że utworzenie nowego gimnazjum i okrojenie na jego rzecz rejonu Gimnazjum nr 8 ma docelowo doprowadzić do wygaszenia tego ostatniego. Mówi się też nieoficjalnie o problemach z naborem do V Liceum, a tym samym o braku pracy dla zatrudnionych tam nauczycieli. Przeniesienie gimnazjum lub powołanie nowego, miałoby ten problem rozwiązać.
- O tym się mówi, ale my nic nie mamy w dokumentach - skomentował Dariusz Rudnik.
- Czy tak ma w Olsztynie wyglądać polityka, że kontrowersyjne pomysły wprowadza się tylnymi drzwiami? Jeżeli trzeba w obiektach przy ul. Turowskiego utworzyć Ośrodek Rozwoju Edukacji, to trzeba to nauczycielom i rodzicom jasno powiedzieć. Zadajemy też pytanie, na czym w tym przypadku ma polegać oszczędność, o której tak dużo ostatnio się mówi?Na koniec radni PiS zapowiedzieli, że konferencje poprzedzające sesje Rady Miasta Olsztyna wejdą na stałe do ich kalendarza.
Zainteresowanych szczegółami przedstawionych wyżej spraw, zachęcamy do obejrzenia powiązanych z materiałem filmów wideo, na których udokumentowaliśmy większą część konferencji.
Z D J Ę C I A
F I L M Y