„Obietnice mają wartość tylko dla tych, którzy w nie wierzą” - coraz częściej przypomina mi się to plastyczne perskie przysłowie. Tym razem w kontekście relacji Polski z Unią Europejską. Ponad trzy lata temu podpisany został Traktat Lizboński, który wszedł w życie 1 grudnia 2009 r. Wraz z nim Karta Praw Podstawowych UE-dokument o tej samej randze prawnej, zawierający m.in. kluczowe zapisy o charakterze społeczno-ekonomicznym. Niestety Polska dotąd - z niezrozumiałych powodów - do Karty nie przystąpiła.
Jeszcze w końcu grudnia 2007 r. zwróciłem się do Premiera Donalda Tuska z zapytaniem poselskim o to, kiedy rząd wycofa dziwaczne zastrzeżenia w omawianej materii. W pokrętnej odpowiedzi, udzielonej w lutym 2008 r., Sekretarz Stanu w MSZ Jan Borkowski stwierdził, że: „Decyzja o wycofaniu przez Polskę zastrzeżeń do Karty Praw Podstawowych mogłaby być ewentualnie podjęta w przyszłości na podstawie kompleksowej analizy orzecznictwa, praktyki oraz kierunków interpretacji”.
Od tego czasu pojawiły się liczne nowe okoliczności. Przede wszystkim Polska - po wahaniach poprzedniego Prezydenta - ratyfikowała Traktat Lizboński. Rozpoczynające się za 70 dni nasze przewodnictwo w Unii Europejskiej także powinno nas do tego zmobilizować. Wystarczy wspomnieć, że kierujące obecnie pracami Unii Węgry, w przyjętej właśnie nowej konstytucji, zawarły odwołanie do Karty Praw Podstawowych. I na koniec. Donald Tusk w niedawnym programowym artykule „Trzecia fala nowoczesności” (nota bene tytuł wzięty „żywcem” ze znanej książki amerykańskiego futurologa Alvina Tofflera) napisał - skądinąd słusznie: „Nowoczesne państwo musi być nie tylko sprawne. Jest ono również przestrzenią wolności. Dlatego szybkiej ratyfikacji wymaga Karta Praw Podstawowych, której Polska jako jedyna obok Wielkiej Brytanii i Czech jeszcze nie przyjęła” (Gazeta Wyborcza z 19-20 marca br.).
Cieszę się, że Premier po tylu latach wreszcie zmienił zdanie w sprawie tak oczywistej. Ale od ukazania się tych słów minął kolejny miesiąc i wciąż nic się nie dzieje. A zatem ponawiam pytanie - kiedy Polska przystąpi do Karty Praw Podstawowych Unii?