Pięć znakomicie wyposażonych łodzi hybrydowych (połączenie pontonu z motorówką) najnowszej generacji, otrzymali warmińsko-mazurscy policjanci. Kluczyki do zakupionych przy znaczącym wsparciu funduszy unijnych łodzi z rąk marszałka województwa Jacka Protasa i komendanta wojewódzkiego Policji insp. Sławomira Mierzwy odebrali dziś (21.04) w Olsztynie komendanci z Pisza, Węgorzewa, Iławy, Giżycka i Mrągowa.
Koszty zakupu wartych ponad 1,3 mln zł łodzi Policja w 80% pokryła z udzielonego jej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie dofinansowania środkami przeznaczonymi na ochronę środowiska z Regionalnego Programu Operacyjnego „Warmia i Mazury 2007-2013”. Policjanci kupili najnowocześniejsze z produkowanych obecnie łodzi hybrydowych marki Parker typ 630 ze specjalistycznym wyposażeniem. Na pokładzie łodzi znalazły się m.in. radary cyfrowe DX42S Simrad, zintegrowane systemy nawigacyjne NX40 Simrad, noktowizory nagłowne NV MT4 Yukon, kamery termowizyjne HM-307 XP Flir, zapory do pochłaniania i zatrzymywania wycieków i rozlewów.
Zakup łodzi jest istotnym elementem realizowanego na Mazurach projektu „Budowa ekologicznych mini przystani żeglarskich wraz z systemami odbioru i segregacji odpadów na wybranych obszarach regionu warmińsko-mazurskiego”. Po zrealizowaniu projektu, żeglarzom zostanie zaoferowana możliwość skorzystania z szeregu usług o charakterze kompleksowym (wykraczających poza obecną ofertę przystani śródlądowych), w ramach funkcjonowania tzw. ekomarin.
- Na Mazurach budujemy obecnie 11 ekomarin - powiedział marszałek Jacek Protas.
- Kiedy zakończymy budowę, przystąpimy do realizacji kolejnego etapu poprawiania stanu środowiska - do bezwzględnego egzekwowania zakazu cumowania łodzi i jachtów w szuwarach. Realizacji tego zadania służyć też będą dziś przekazywane policjantom łodzie.
Oprócz łodzi, policjanci pokazali też dzisiaj inny nowy nabytek - więźniarkę Autosan „Wetlina” na podwoziu Mercedesa. Autobus o długości 8 metrów, jest pojazdem specjalistycznym, służącym wyłącznie do przewożenia aresztantów. Tylną część auta, tworzy przedział z szesnastoma krzesłami dla zatrzymanych, dwa z nich mieszczą się w klatce z siatki. Dzięki temu rozwiązaniu można odseparować agresywną osobę. W więźniarce są również dwa pojedyncze pomieszczenia, tzw. izolatki dla konwojowanych wymagających szczególnego nadzoru. Dla policjantów jest przewidzianych pięć miejsc, z czego jedno to fotel dla kierowcy.
Autobus ważący prawie 6 ton ma na wyposażeniu lampy ostrzegawcze w tzw. grillu, kamerę cofania, system alarmowy z blokadą elektroniczną drzwi oraz monitoring przedziału dla konwojowanych. Pojazd ma również bagażnik oraz stojaki na broń maszynową. Wyposażony jest też w klimatyzację.
Pojazd trafi do Wydziału Konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie realizującego tzw. konwoje etapowe na terenie kraju. W 2010 roku policjanci z Wydziału Konwojowego w Olsztynie wykonali prawie 200 konwojów. Zaangażowanych w transport było aż 700 funkcjonariuszy, którzy przekonwojowali prawie 1600 zatrzymanych.
Więźniarka została zakupiona w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego przez Komendę Główną Policji. Podobne autobusy otrzymały też komendy wojewódzkie w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku.
Z D J Ę C I A
F I L M Y