„Zieleń w krajobrazie miasta” to cykl comiesięcznych wykładów na temat estetycznego i funkcjonalnego kształtowania przestrzeni życiowej człowieka. Dzisiejszego (20.04) wieczoru w Kamienicy Naujacka MOK odbyła się prelekcja architektów krajobrazu: Joanny Majewskiej i Mariusza Antolaka zatytułowana „Rola placu w mieście - od pekińskiego Tiananmen do sopockiego Monciaka”.
Organizatorami wykładów są: Stowarzyszenie Polskich Architektów Krajobrazu, Katedra Architektury i Agroturystyki UWM, oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie. Spotkania mają zwrócić uwagę olsztynian na to, jak dużą rolę w architekturze aglomeracji odgrywają kompleksy zielone oraz parki.
-
Architekt krajobrazu to stosunkowo nowy zawód dlatego, że oficjalnie w Polsce istnieje dopiero od 12 lat - powiedział prof. dr hab. Krzysztof Młynarczyk, kierownik Katedry Architektury Krajobrazu i Agroturystyki.
- Przez te lata borykamy się z pewnymi trudnościami, jak to bywa z nowością. Uprawnienia architekta krajobrazu nie są jeszcze ostatecznie usytuowane prawnie, co stwarza problemy na rynku zawodowym. Jednym z celów Stowarzyszeniem Polskich Architektów Krajobrazu jest dążenie do zmiany tej sytuacji na lepsze. Odczyt spotkał się z dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród studentów Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Spotkania z cyklu „Zieleń w krajobrazie miasta” odbywają się od 12 stycznia. Pierwsza prelekcja zatytułowana była „Zieleń urządzona w mieście - inspirujący przykład nowojorskiego Manhattanu”.
Z D J Ę C I A