Na szóstej w tej kadencji samorządu sesji zebrali się radni Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Tematem wiodącym sesji było sprawozdanie z monitoringu programu współpracy samorządu województwa z organizacjami pozarządowymi.
-
Takie sprawozdania organizacje pozarządowe składają co roku - powiedziała nam przed sesją Joanna Glezman, pełnomocnik marszałka województwa ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. -
W tym roku jednak wydarzenie ma szczególny wymiar, odbywa się bowiem w Europejskim Roku Wolontariatu. Organizacje pozarządowe chcą dziś powiedzieć, co w ich działalności jest świetne, pokazać co robią, jak bardzo są aktywne. Myślę, że warto dać im szansę na pokazanie zapału i aktywności.O mocnych i słabych stronach wolontariatu oraz o dobrych praktykach w działaniach organizacji pozarządowych mówili podczas sesji: Bartłomiej Głuszak, prezes Federacji Organizacji Socjalnych FOSa w Olsztynie, Gabriela Zimirowska, prezes Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Elblągu, Kornelia Kurowska, prezes Fundacji Borussia z Olsztyna, a dodatkowo wzruszający opis swojego działania na rzecz dobra osób wymagających wsparcia zaprezentowała młodzież ze szkolnego klubu wolontariusza „Klub Ośmiu” z Gimnazjum nr 1 Ostródzie, czym wzruszyła wielu obecnych.
Prezentacje wolontariuszy zamknęło wystąpienie Joanny Glezman. Pani pełnomocnik nie ograniczyła się jedynie do mocnych stron wolontariatu w Polsce i na Warmii i Mazurach. Wskazała też jego niedoskonałości.
-
Badania wykazują niestety, że jesteśmy krajem o niskim wskaźniku zaangażowania obywatelskiego - mówiła Joanna Glezman do radnych Sejmiku.
- Skupiamy się na akcyjności, a nie na systemowym działaniu, kształtowaniu pewnych stałych postaw. Jedynie 16 proc. Polaków angażuje się w wolontariat, a jest to trzy razy mniej niż w Hiszpanii i pięć razy mniej niż w Norwegii, która przoduje pod tym względem w Europie. Jak przypomniała pani pełnomocnik, na Warmii i Mazurach zarejestrowanych jest obecnie ponad 4100 stowarzyszeń i fundacji.
-
Niestety, skłonność do zrzeszania się Polaków jest niewielka: tylko 13 proc. deklaruje przynależność do jakiejkolwiek organizacji, a 16 proc. działa na rzecz swojego środowiska lokalnego - dodała.
Potrzebę promocji aktywności obywatelskiej dostrzegła Unia Europejska, ogłaszając rok 2011 Europejskim Rokiem Wolontariatu.
-
Mam nadzieję, że po zakończeniu Europejskiego Roku Wolontariatu, aktywność mieszkańców Warmii i Mazur w działaniach na rzecz innych znacznie wzrośnie - podsumowała Joanna Glezman.
Sesji Sejmiku towarzyszyły prezentacje materiałów promocyjnych, wydawnictw, broszur informacyjnych, a także rękodzieła artystycznego, zorganizowane na stoiskach organizacji pozarządowych, rozstawionych na korytarzach wokół sali sesyjnej. Spośród kilku stoisk wyróżniały się te zorganizowane przez działającą przy Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie Akademię Trzeciego Wieku. Z okazji zbliżających się świąt wielkanocnych słuchaczki akademii przygotowały pisanki, zajączki, obrazki i pocztówki ze świątecznymi motywami. Można je było nie tylko pooglądać, ale także kupić.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :