W Polsce co tydzień zdarza się blisko 2 tys. wypadków w pracy, w których ginie ok. 10 osób. Dziś (14.04) w Olsztynie rozpoczęła się dwudniowa konferencja „Bezpieczne Miejsce Pracy”, której celem jest zwiększenie świadomości zagrożeń w miejscu zatrudnienia i zminimalizowanie skutków.
Główni organizatorzy konferencji to Centralny Instytut Ochrony Pracy z Warszawy oraz Okręgowy Inspektorat Pracy w Olsztynie. Spotkanie w auli UWM przy ul. Oczapowskiego otworzyła wicemarszałek Urszula Pasławska.
- Problematyka bezpieczeństwa i higieny pracy jest jednym z najważniejszych sektorów polityki społecznej Unii Europejskiej, co szczegółowo określa Wspólnotowa Strategia na Rzecz Bezpieczeństwa i Higieny Pracy - zaznaczyła w przemówieniu inauguracyjnym.
Prof. Marek Zawieska z CIOP przytoczył statystyki informujące, że przyczyną większości tragedii w miejscu pracy jest nieodpowiednie zachowanie pracowników, którzy nie zdają sobie sprawy z konieczności przestrzegania przepisów BHP.
Wykład z psychologii pracy wygłosiła dr Dorota Żołnierkiewicz-Reda. Mówiła, że oprócz zagrożeń fizycznych są również psychologiczne, które tak samo mogą doprowadzić do niezdolności do pracy, jak syndrom wypalenia zawodowego. Równoległe odbywały się targi artykułów i wydawnictw BHP.
Konferencja jest elementem ogólnopolskiej kampanii społecznej „Bezpieczne miejsce pracy”, koordynowanej przez CIOP. W jej ramach odbędzie się jeszcze m.in. spotkanie w Elblągu w czerwcu tego roku.
Z D J Ę C I A