Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
06:39 01 listopada 2024 Imieniny: Wszystkich Świętych
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
waclawbr | 2011-04-12 13:26 | Rozmiar tekstu: A A A

Chcą być lepsi od Wikipedii

Olsztyn24
Marcin Kapłon apeluje do internautów o ocenę leksykonu | Więcej zdjęć »

Prace nad internetowym Leksykonem Kultury Warmii i Mazur dawno przekroczyły półmetek. Z zaplanowanych na początek tej kulturalnej „Wikipedii” Warmii i Mazur 5 tys. haseł, opracowanych jest już ponad 3 tys. Pomysłodawca leksykonu, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie oraz jego wykonawca, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie, stawiają sobie ambitny cel. - Merytorycznie chcemy być lepsi od „Wikipedii” - mówi Marcin Kapłon, zastępca dyrektora CEiIK-u.

Pomysł stworzenia internetowej, multimedialnej encyklopedii kultury Warmii i Mazur zrodził się przed ponad rokiem w CEiIK-u, gdzie realizowany był projekt „Parkowa 2.0”, (przy ul. Parkowej 1 znajduje się siedziba CEiIK - przyp. red.), którego przedmiotem była budowa nowej strony internetowej CEiIK-u, wyposażonej w szereg nowoczesnych, interaktywnych usług, udogodnień i treści, przeznaczonych głównie dla mieszkańców naszego regionu. Leksykon Kultury Warmii i Mazur miał być częścią tej witryny.

Na początku 2010 roku CEiIK ogłosił przetarg na przygotowanie leksykonu. Zgłosiła się tylko Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie, która podjęła się opracowania 5 tys. encyklopedycznych haseł (obejmujących okres od 1945 roku), wspartych grafikami i multimediami, za 100 tys. zł.

- Do naszych zadań należy m.in. gromadzenie informacji o regionalnej kulturze, kto więc jak nie my miałby się podjąć tego zadania? - mówi Andrzej Marcinkiewicz, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. - Z perspektywy czasu wydaje mi się, że trochę przeszacowaliśmy nasze możliwości, ale zadanie wykonany do końca.
R E K L A M A
Opracowaniem encyklopedycznych informacji do leksykonu zajął się sześcioosobowy zespół pracowników WBP pod kierunkiem Anity Romulewicz, kierownika działu informacyjno- bibliograficznego biblioteki.

- Na wstępnej liście haseł do opracowania znalazło się ponad 9 tys. pozycji - mówi Anita Romulewicz. - Zaczynaliśmy od haseł historycznych, jak np. Maria Zientara-Malewska czy Emilia Sukertowa-Biedrawina, od których wywodziły się kolejne opracowywane hasła.

Opracowane informacje trafiały do leksykonu usystematyzowane według kryteriów: data, miejsce, osoby, organizacje/instytucje, wydarzenia, temat, dzieła. Od kilku miesięcy efekty pracy internauci mogli śledzić on-line, bowiem witryna leksykonu została uruchomiona pod adresem www.leksykonkultury.ceik.eu, a opracowane w WBP informacje trafiały na bieżąco do sieci.

- Osoby zajmujące się przygotowaniem leksykonu to zawodowcy, korzystający z dostępnych nam źródeł - wyjaśnia dyrektor Marcinkiewicz. - Fachowość autorów i korzystanie z materiałów źródłowych daje nam przewagę nad takimi bazami danych jak chociażby „Wikipedia”, gdzie informacje nie są wolne od merytorycznych błędów.

Mimo najwyższej staranności wykonawców, również w wersji beta leksykonu zdarzają się niedoskonałości.

- Trafi się niekiedy jakaś „literówka”, dzwonią do nas ludzie, że gdzieś data jest nie taka, albo nazwisko lub zdjęcie jest niewłaściwe. Były też telefony z pytaniami, dlaczego w leksykonie nie ma jakiejś osoby - mówi Andrzej Marcinkiewicz. - Zdarzają się więc błędy, ale najczęściej spowodowane błędami w materiałach źródłowych. Weryfikujemy więc informacje i w razie potrzeby poprawiamy. Natomiast jeżeli chodzi o brak niektórych haseł, to trzeba mieć świadomość, że leksykon jest ciągle w budowie.

- Przystępując do pracy nad leksykonem, wystąpiliśmy do instytucji kulturalnych w województwie z prośbą o nadsyłanie informacji, które powinny znaleźć się w naszej encyklopedii - dodaje Marcin Kapłon. - Odzew był niewielki. Zapewne nasza inicjatywa została zlekceważona, bo pracownicy tych instytucji nie uwierzyli, że taki leksykon faktycznie powstanie. Może teraz, po informacjach, że leksykon jest, że działa, zacznie napływać do nas więcej informacji godnych umieszczenia w Leksykonie Kultury Warmii i Mazur.

Dyrektor Kapłon dodaje także, że WBP do końca 2011 roku opracuje 5 tys. haseł, potem leksykon zostanie udostępniony internautom, którzy na zasadach przyjętych w „Wikipedii” będą mogli uzupełniać zawarte w nim informacje. Tak więc w dużej mierze od internautów będzie zależało, czy leksykon będzie pełny i aktualny.

Zanim jednak wpisów w leksykonie będą mogli dokonywać internauci i specjalnie powołany w CEiIK komitet redakcyjny, swoją pracę muszą zakończyć pracownicy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. Ich ambicją, jak i ambicją pomysłodawcy i zleceniodawcy serwisu jest, by leksykon na starcie był jak najbardziej wiarygodny i funkcjonalny. Dlatego już teraz, kiedy projekt nie jest jeszcze skończony, apelują do internautów o ocenę serwisu i uwagi pomocne w przygotowaniu jego ostatecznej wersji.

- Odsłaniamy projekt w trakcie realizacji, świadomie wystawiając się na publiczny osąd - mówi Marcin Kapłon. - Robimy to nie bez obaw, ale z przekonaniem, że tylko „próba ogniowa” może pomóc nam w weryfikacji błędów, w poprawieniu funkcjonalności serwisu.

Wersja beta Leksykonu Kultury Warmii i Mazur dostępna jest w Internecie pod adresem www.leksykonkultury.ceik.eu. Można też uzyskać do niej dostęp ze strony internetowej CEiIK-u www.ceik.eu, albo korzystając z przeglądarek internetowych. Na uwagi do leksykonu autorzy czekają pod adresem e-mail: leksykonkultury@ceik.eu

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
    Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.