W uroczystości uczestniczyły kompanie honorowe wojska policji i straży pożarnej | Więcej zdjęć »
Wydarzenia związane z 71. rocznicą zbrodni katyńskiej i 1. rocznicą katastrofy smoleńskiej zdecydowanie dominują dziś (10.04) nie tylko w stolicy Warmii i Mazur. Centralnym punktem rocznicowych uroczystości w Olsztynie był zorganizowany przez wojewodę, marszałka województwa i prezydenta Olsztyna Apel w intencji Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz Hołd Pamięci Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej. Na Starym Mieście zebrały się nie tylko władze regionu i miasta, ale także członkowie Stowarzyszenia Rodzina Katyńska, politycy, samorządowcy, szefowie instytucji i urzędów, kombatanci, żołnierze, policjanci, strażacy, harcerze, uczniowie szkół, a także inni mieszkańcy Olsztyna.
- Katyń... to niewątpliwie symbol męczeństwa Polaków, którzy zamordowani - bez żadnego powodu, bez możliwości pożegnania się z bliskimi, bez godnego pochówku, zostali zakopani w dołach, jak najgorsi złoczyńcy, tak by nikt o nich nie wiedział, by prawda nigdy nie wyszła na jaw... - mówił do uczestników uroczystości wojewoda Marian Podziewski. - Stało się jednak inaczej. Powoli wypełniają się białe plamy historii, powoli świat zaczyna rozumieć czym tak naprawdę był Katyń i kto za tę zbrodnię odpowiada... Wołanie o prawdę wreszcie nie odbija się tylko echem, wreszcie zauważona została historyczna potrzeba, aby mówić o tym otwarcie. Mówić i wybaczać, ale ponad wszystko pamiętać...
Podczas apelu głos zabierali też marszałek województwa Jacek Protas i prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.
- Powód naszego dzisiejszego spotkania jest wielowymiarowy - powiedział prezydent Grzymowicz. - W tragiczną sekwencję zdarzeń związanych ze zbrodnią katyńską wpisał się dramat sprzed roku - katastrofa smoleńska. W tej katastrofie również zginęli najlepsi z najlepszych! (...) Katyń zabrał kolejne ofiary! Jak wszyscy Polacy mam nadzieję, że ostatnie!
R E K L A M A
Podczas spotkania na Starym Mieście odczytano Apel Katyński, przywołując nazwiska pomordowanych tam oficerów Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Policji Państwowej. Odczytane zostały też nazwiska wszystkich ofiar ubiegłorocznej katastrofy rządowego samolotu TU-154M pod Smoleńskiem.
Po zakończeniu uroczystości na Starym Mieście, jej uczestnicy przeszli pod krzyż misyjny ustawiony przy bazylice św. Jakuba, gdzie złożyli wieńce i kwiaty i gdzie zapalili znicze.
Kilkadziesiąt minut później w bazylice rozpoczęła się msza św. w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Mszy przewodniczył ks. abp. metropolita warmiński Wojciech Ziemba.