Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
23:53 18 stycznia 2025 Imieniny: Bogumiła, Małgorzaty
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Imprezy, wydarzenia
red. | 2011-04-07 19:53 | Rozmiar tekstu: A A A

Laureaci konkursu Laur „Najlepszym z Najlepszych”

Olsztyn24
Laureaci konkursu na scenie Centrum Konferencyjno-Szkoleniowego UWM | Więcej zdjęć »

Kilkadziesiąt minut temu w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym UWM w Olsztynie poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji konkursu „Najlepszym z Najlepszych”. W tym roku organizowany przez Urząd Marszałkowski konkurs przeprowadzony został w siedmiu kategoriach: sport, muzyka i taniec, sztuka i literatura, ochrona zdrowia, edukacja i nauka, rozwój społeczno-gospodarczy regionu, sporty walki oraz ochrona środowiska, rolnictwo, zdrowa żywność. Oto laureaci.

W kategorii „sport”:

1. Luiza Złotkowska - łyżwiarka szybka, reprezentantka Orła Elbląg, brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Vancouver 2010, rekordzistka Polski na dystansie 5000 m na Mistrzostwach Świata, trzykrotna medalistka zimowej uniwersjady w Harbinie. Wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski w łyżwiarstwie szybkim. W 2010 roku odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Luiza Złotowska zajęła 10 miejsce w Plebiscycie Przeglądu Sportowego i TVP na 10 Najlepszych Sportowców Polski w 2010 roku.

2. Barbara Dmuchowska - windsurferka, zawodniczka Bazy Mrągowo, zdobyła srebrny medal na Mistrzostwach Świata w windsurfingu do lat 17 w klasie RS:X oraz 6-te miejsce na Mistrzostwach Świata w klasie BIC Techno 293. Stale podwyższa swój poziom sportowy. W 2009 roku zajęła 6-te miejsce na Mistrzostwach Europy w windsurfingu. Oprócz windsurfingu pasjonuje się snowboardem.
R E K L A M A
3. Krzysztof Małecki i Mikołaj Mickiewicz - żeglarze, zawodnicy Międzyszkolnej Bazy Sportów Wodnych w Giżycku, zdobyli Mistrzostwo Świata w żeglarskiej klasie Cadet w 2010 roku.

4. Michał Burczyński - bojerowiec, zawodnik AZS UWM Olsztyn, jest najmłodszym w historii medalistą MŚ w bojerach. Wielokrotnie stawał na podium Mistrzostw Świata i Europy. Wicemistrz świata w 2011 roku oraz wicemistrz Europy w 2010 roku. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi w 2010 roku.

Laureaci w kategorii „Muzyka, taniec”:

1. Afromental - Zespół Afromental debiutował na I Przeglądzie Młodych Kapel Gazety Olsztyńskiej. Znalazł się w „Złotej dziesiątce” Festiwalu Muzyki Młodzieżowej Gama w Kołobrzegu, za interpretację utworu „Bananowy Song” grupy Vox w stylu reggae. Uzyskał też za nią wyróżnienie na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. 12 października 2007 roku ukazał się debiutancki album Afromental, zatytułowany The Breakthru. Promujący album singel „I've Got What You Need”, został zakwalifikowany do udziału na festiwalu Top Trendy 2007 w Sopocie. W 2008 roku zespół wziął udział w eliminacjach do konkursu Eurowizji, podczas których grupa wykonała utwór „Thing We've Got”. W 2009 roku Afomental wystąpił w drugim sezonie serialu telewizyjnego 39 i pół, w którym zaprezentował premierowe nagrania. Kolejne piosenki zespół nagrał do filmu Kochaj i tańcz. 9 marca 2009 roku ukazał się drugi album grupy Playing With Pop, do którego dołączono także jej poprzedni album. 13 czerwca 2009 zespół otrzymał Superjedynkę w kategorii zespół roku. W lutym 2010 roku wydawnictwo Playing With Pop uzyskało nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii: album roku hip2 hop/R&B. W sierpniu 2010 na Orange Warsaw Festival grupa zdobyła nagrodę Wow! Music Award.

2. Collegium Musicum - Olsztyński Chór Kameralny Collegium Musicum został utworzony i działa nieprzerwanie od grudnia 1977 roku przy Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie. Dyrygentem chóru jest od 1984 roku Janusz Wiliński. Zorganizowany na wzór XVII-wiecznych towarzystw muzycznych zespół, skupia muzyków amatorów, absolwentów Państwowej Szkoły Muzycznej oraz Wydziału Pedagogiki i Wychowania Artystycznego UWM w Olsztynie, ale także lekarzy, studentów, nauczycieli, prawników, ekonomistów i biznesmenów. Zespół wykonał kilkaset koncertów w kraju i zagranicą, śpiewając w kościołach, profesjonalnych i zaimprowizowanych salach koncertowych oraz szkołach. Zespół przygotował i wykonał kilkadziesiąt dzieł oratoryjno - kantatowych. Z dużym powodzeniem koncertował w Finlandii, Szwecji, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Bułgarii, Rosji, na Węgrzech, w USA, Wielkiej Brytanii i Francji uzyskując bardzo dobre recenzje i opinie. Chór ma na swoim koncie wiele sukcesów w Polsce, Europie i świecie. W repertuarze Chóru znajdują się utwory oratoryjne oraz dzieła chóralne a cappella różnych epok - od średniowiecza do współczesności. Ich koncertom zawsze towarzyszy ogromne zainteresowanie. Chór jest jednym z najwyżej cenionych zespołów tego typu w kraju, trzykrotnie otrzymał Grand Prix najbardziej prestiżowego festiwalu w Polsce Legnica Cantat. Chór otrzymał nagrodę Fryderyka 2010 (uznawaną za najbardziej prestiżową muzyczną nagrodę w Polsce) w dziedzinie muzyki poważnej, w kategorii muzyka chóralna i oratoryjna za płytę MISSA PRO PACE op. 49 Nr 3, MISSA STELLA MARIS op. 49 Nr 4 Feliksa Nowowiejskiego. Ponadto zdobył GRAND PRIX (Choir of the Choirs) oraz I miejsce w kategorii muzyki sakralnej - Freamunde Internacjonal Choir Competition - na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Portugalii.

3. Formacja Standardowa LOTOS-Jantar - Po jedenastu latach elbląska formacja LOTOS-Jantar ponownie okazała się najlepszą drużyną na świecie. Podczas Mistrzostw Świata Formacji Standardowych elblążanie wytańczyli złoty medal i drugi w swojej historii tytuł mistrzów świata. We wrześniu 2010 roku, LOTOS Jantar po raz szesnasty z rzędu sięgnął po tytuł Mistrza Polski. Zdobyte podwójne mistrzostwo - Polski oraz świata - w ciągu miesiąca to dowód na to, że elblążanie są w wyśmienitej formie sportowej, a poziom artystyczny zespołu kierowanego przez Antoniego Czyżyka i Ariane Schiessler stoi na najwyższym poziomie.

Laureaci w kategorii „Sztuka, literatura”:

1. Mariola Żylińska-Jestadt - Malarka i oligofrenopedagog, kieruje pracownią arteterapii (terapii poprzez sztukę) działającą przy Stowarzyszeniu Wspomagania Rozwoju Dzieci w Olsztynie. Zdobyła I nagrodę na Europejskim Festiwalu Filmowym „Integracja Ty i Ja” w Koszalinie w kategorii filmów amatorskich za film „Could you change your lifestyle?” (tłum. Czy mógłbyś zmienić swój styl życia?) przyznaną przez jury pod przewodnictwem reżyserki Magdaleny Łazarkiewicz. Artystka pracuje w charakterze terapeuty z grupą podopiecznych niepełnosprawnych umysłowo. Swoją wiedzą z zakresu arteterapii dzieli się ze studentami Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonomii TWP w Olsztynie. Osiągnięcia: III - Olsztyńskie Biennale Plastyki 3 „O Medal Prezydenta”, BWA Olsztyn, 2003 r., wyróżnienie za malarstwo; Nagroda Radia Olsztyn; Stypendystka Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego w 2008 r. Również w 2008 roku czytelnicy Gazety Olsztyńskiej wybrali ją do złotej dziesiątki w plebiscycie KOBIETA NIEZWYKŁA. Zdobywczyni MOTYLA 2010 na VII Europejskim Festiwalu Filmowym Integracja Ty i Ja, za najlepszy film amatorski; II miejsce w konkursie na film amatorski pt. „Mam tak samo jak ty, miasto moje a w nim”, wrzesień 2010 r., VIII Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki.

2. Robert Listwan - artysta grafik, ilustrator - za pracę malarską „Art is not gut for children” (tłum.- Sztuka nie jest dobra dla dzieci) otrzymał wyróżnienie na VI Olsztyńskim Biennale Plastyki w Olsztynie. Robert Listwan jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2000); uzyskał krajowe stypendium w dziedzinie sztuk pięknych (1993) oraz zagraniczne stypendium artystyczne Côtes d'Armor (1994). Wyróżniany i nagradzany podczas olsztyńskich Biennale Plastyki: „Rękopis” - nagroda (film animowany) II Olsztyńskie Biennale Plastyki (2000), „Idol” - wyróżnienie honorowe (malarstwo) III Olsztyńskie Biennale Plastyki (2002), „Art is not gut for children” - wyróżnienie (malarstwo) VI Olsztyńskie Biennale Plastyki (2009). Jest autorem ilustracji do książki „Setnik Bajek Ignacego Krasickiego”.

3. Pracownia Wydawnicza „ElSet” - Elżbieta Skóra. Pracownia Wydawnicza „ElSet” powstała w roku 1993. Wydawane przez pracownię publikacje są nietuzinkowe, dopracowane zarówno pod względem koncepcyjnym, językowym jak i graficznym. W ciągu kilkunastu lat działalności Elset opracował przeszło 70 tytułów w różnej tematyce: od literatury pięknej, przez naukową, popularnonaukową, przewodniki, książki kulinarne oraz książeczki dla dzieci. Szczególne miejsce wśród publikowanych przez Pracownię tytułów zajmują publikacje związane z regionem Warmii i Mazur - dotyczące historii, kultury oraz współczesności. Do szczególnych przedsięwzięć edytorskich Pracowni należą monografie: Olsztyn 1353–2003 i Olsztyn 1945–2005. Kultura i nauka (pod redakcją St. Achremczyka i Wł. Ogrodzińskiego), trójjęzyczne Archeologiczne księgi inwentarzowe dawnego Prussia-Museum (pod red. Anny Bitner-Wróblewskiej, wed. Archiwum Państwowe w Olsztynie), traktat Mikołaja Kopernika Monete Cudente Ratio, która otrzymała I miejsce w ogólnopolskim konkursie „Mistrzowska Kreacja” (2005) oraz trójjęzyczny Grunwald 1410: opisanie bitwy według Jana Długosza (pod red. nauk. Jana Gancewicza) i Setnik bajek Ignacego Krasickiego. Pracownia została laureatem konkursu na książkę Przeglądu Wydawnictw Regionalnych Ars Libris 2010: I miejsce za Grunwald 1410: opisanie bitwy według Jana Długosza, II miejsce za Setnika Bajek Ignacego Krasickiego: w świecie sentencji Księcia Biskupa Warmińskiego, Nagroda czytelników za Setnika Bajek Ignacego Krasickiego.

4. Drużyna fryzjerska w składzie Andrzej Matracki, Paweł Matracki, Paweł Piotrowski, trener Aleksander Stankiewicz. Zdobyli drużynowe Mistrzostwo Świata w fryzjerstwie. Taki tytuł został wywalczony po raz pierwszy w historii Polski. Największą indywidualnością mistrzostw był Andrzej Matracki, który zdobył złoty medal za fryzury kreatywne i fryzury klasyczne oraz złoty medal za edukację na świecie. Andrzej i Paweł Matraccy zdobyli łącznie kilkaset wyróżnień i medali w konkursach fryzjerskich.

Laureaci w kategorii „Ochrona zdrowia, edukacja i nauka”:

1. Szpital MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie - został laureatem w XVI edycji Konkursu Polskiej Nagrody Jakości w kategorii „Organizacje Publiczne - opieka zdrowotna”. Poliklinika zwyciężyła w ogólnopolskim rankingu „Bezpieczny szpital” prowadzonym przez redakcję dziennika „Rzeczpospolita” w kategorii: szpitale publiczne wielospecjalistyczne i onkologiczne. Zwycięstwo zostało odniesione głównie dzięki jakości leczenia, warunkom pobytu pacjentów i kondycji finansowej placówki.

2. Zespół lekarzy pod kierunkiem prof. Wojciecha Rowińskiego w składzie: dr Andrzej Kobryń, dr Piotr Malinowski, dr Rafał Dryzner, dr Lidia Glinka, dr Dariusz Onichimowski, dr hab. n. med. Tomasz Stompór, lek. med. Iwona Podlińska, Bernadeta Mierzicka, Joanna Stępień, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie Irena Kierzkowska. - zespół jako pierwszy w naszym województwie dokonał transplantacji nerki. W okresie ostatnich 50 lat, a zwłaszcza na przełomie XX i XXI wieku, przeszczepianie narządów stało się powszechnie dostępną i na razie jedyną metoda leczenia schyłkowej niewydolności niemal na całym świecie. Niezwykle dynamiczny rozwój transplantologii stał się możliwy dzięki ogromnemu postępowi w medycynie. Klasyczne, dotychczas stosowane metody leczenia są zupełnie nieskuteczne w sytuacjach gdy nieuchronny postęp choroby doprowadza do całkowitego zniszczenia narządu. Tymczasem, chociaż zniszczonego przez chorobę narządu nie można wprawdzie wyleczyć, można go jednak zastąpić narządem zdrowym pobranym od osoby żyjącej lub zmarłej.

3. Dr hab. Roman Jurkowski prof. UWM - profesor i wykładowca Instytutu Historii Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, uhonorowany prestiżową nagrodą „Przeglądu Wschodniego” za pracę habilitacyjną o ziemiaństwie polskim na terenach Rosji w latach 1906-1913. Tematem ziemian polskich w Rosji, który praktycznie zniknął wraz z upadkiem caratu, doktor Jurkowski zajmuje się od ponad 30 lat. W świecie nauki to najpoważniejsza nagroda dotycząca Europy Wschodniej. Dr Roman Jurkowski znalazł się wśród laureatów takich jak historyk Norman Davies.

Laureaci w kategorii „Rozwój społeczno-gospodarczy regionu”:

1. Gmina Reszel - uzyskała tytuł „Gmina przyszłości 2010” za projekt „Międzynarodowe Stowarzyszenie Miast Cittaslow”. Gmina Reszel zwyciężyła również w kategorii Społeczeństwo w Ogólnopolskim Programie na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Lokalnych.

2. Mecenas Andrzej Kurowski - Radca Prawny - został wybrany „Prawnikiem Pro Bono” 2010 roku przez Fundację Uniwersyteckich Poradni Prawnych. Konkurs promuje prawników, którzy udzielają darmowych porad prawnych oraz pomagają organizacjom pozarządowym. Pan Kurowski współuczestniczył w tworzeniu licznych organizacji społecznych w Olsztynie. Zawsze bezinteresownie służy pomocą innym ludziom. Jest również przewodniczącym Olsztyńskiego Telefonu Zaufania.

3. Zenon Dziądziak - Prezes PRIBO EPB Sp. z o.o. - firma wyróżniona w konkursie Budowa Roku 2008 oraz 2009 rok (za budowę Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Gołdapi) organizowanym przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa. Firma PRIBO EPB jest wykonawcą bardzo wielu znaczących inwestycji w Ełku i okolicy takich jak: budynek Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Ełku, Szpital Wojskowy w Ełku, Szpital Miejski w Ełku, szkoły i hale sportowe w Białej Piskiej, Wydminach, Ełku, Centrum Handlowe „Kaufland”, „Biedronka” w Ełku, renowacja fasad zabytkowych budynków w Ełku, kompleks apartamentowo-usługowy „Przystanek” w Mikołajkach, budownictwo mieszkaniowe w Elblągu, Piszu, Olecku, a w ostatnim czasie budynku mieszkalnego dla Agencji Mienia Wojskowego w Gołdapi. Firma współuczestniczyła w wykonaniu projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej pod nazwą „Budowa, rozbudowa i unowocześnianie bazy szkolnictwa zawodowego, gastronomiczno-hotelarskiego z dostosowaniem do standardów unijnych w Zespole Szkół nr 6 w Ełku oraz :Budowa i modernizacja Stadionu Miejskiego w Ełku”. Obecnie realizuje budowę internatu w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Ełku i budowę Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów komunalnych w Siedlisku koło Ełku.

4. Hotel ZAMEK RYN - Andrzej Dowgiałło - Hotel Zamek Ryn został wybrany najlepszym hotelem w Polsce i otrzymał miano TOPHOTEL 2010. Ponadto po raz trzeci zwyciężył w kategorii TOPHOTEL Castles and Palaces (TOPHOTEL Zamki i Pałace). W kilkuletniej historii nagrody żaden hotel z Warmii i Mazur nie został tak wysoko oceniony. Nagroda dla hotelu ZAMEK RYN stanowi uhonorowanie coraz bardziej obecnej w naszym regionie gałęzi hotelarstwa - w obiektach zabytkowych. To również dowód na stale rosnący komfort wypoczynku, jaki swoim gościom oferuje województwo warmińsko-mazurskie.

Laureaci w kategorii „Sporty walki”:

1. Tomasz Szewczak - Mistrz Świata w ju-jitsu 2010, jeden z najlepszych zawodników ju-jitsu na świecie, członek Kadry Narodowej Seniorów, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, Europy, Świata. W maju 2009 r. zdobył tytuł Mistrza Europy. W 2010 r. uzyskał III miejsce na Mistrzostwach Polski Seniorów, II miejsce w Turnieju Bolonia Open oraz French Open, a także zdobył brązowy medal w Pekinie, w Sport Accort Combat Games (pierwszy medal dla Polaka w historii).

2. Mamed Chalidow - jeden z najlepszych zawodników MMA w Polsce. Ma na swoim koncie 22 wygrane walki na zawodowym ringu MMA. W mieszanych sztukach walki startuje od 2004. Reprezentując klub Arrachion MMA Olsztyn zdobył międzynarodowe mistrzostwo Polski w MMA w kategoriach do 85 i 90 kg. W 2007 związał się z organizacją Konfrontacja Sztuk Walki. Jest mistrzem KSW w wadze półciężkiej. 19 marca 2011 roku wystąpił w Warszawie podczas gali KSW 15 i zwyciężył w walce z Amerykaninem Jamesem Irvinem.

3. Roman Lichacz - zawodnik i trener kung fu, w 2010 roku Roman Lichacz reprezentując Województwo Warmińsko-Mazurskie, zdobył w sumie 4 medale, w tym 2 na Mistrzostwach Świata w Chinach. Roman Lichacz trenuje Wu Shu (tradycyjną chińską sztukę walki bardziej znaną jako Kung Fu) od 1989 roku. Jest od prawie 20 lat głównym trenerem Szkoły Chińskich Sztuk Walki „Shaolin”. Zdobywał medale we wszystkich turniejach, w których brał udział, wykazując się dużą wszechstronnością (formy ręczne, z bronią, walki full-contact). Jego dorobek to 46 medali, w tym 21 złotych. Jest trzynastokrotnym Mistrzem Polski. Trzykrotnie znajdował się w kadrze Polski. Jest srebrnym medalistą Pucharu Świata Chin Woo w 2007 roku. Jest również obecnym Mistrzem Świata. Posiada stopień mistrzowski 3 Dan i uprawnienia państwowe instruktora. Podczas swojej kariery trenerskiej wychował 14 zawodników, a medalowy dorobek Szkoły „Shaolin” to 249 medali, w tym 109 złotych. Pan Roman poprzez sukcesy sportowe osiągnięte w 2010 roku oraz pracę trenerską przyczynił się do promocji regionu Warmii i Mazur w kraju i na świecie. Należy podkreślić, iż w tegorocznych Mistrzostwach Świata startowało ponad 2 000 zawodników. Zawodniczka trenowana przez Romana Lichacza zdobyła 2 srebrne medale. Za to osiągnięcie trenerskie Minister Sportu przyznał mu nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie kultury fizycznej.

4. Beata Engel - zawodniczka kung fu. W 2010 roku reprezentując Województwo Warmińsko-Mazurskie, zdobyła 8 medali, w tym 2 srebrne na Mistrzostwach Świata w Chinach. Do chwili obecnej, startując w zawodach ogólnopolskich i międzynarodowych Pani Beata Engel zdobyła 50 medali, zarówno w formach ręcznych, jak i z bronią. Jest Mistrzynią Polski z lat 2006, 2008 i 2010 oraz brązową medalistką Pucharu Świata Chin. W 2010 roku uczestniczyła w Mistrzostwach Świata Wushu Tradycyjnego w Chinach, Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Wushu w Warszawie oraz Otwartych Mistrzostwach Warszawy Wushu.

5. Kalina Sobczyk - szermierka - złota medalistka XXXIII Międzynarodowego Turnieju Szermierczego Dzieci Challenge Wratislavia. W turnieju wystąpiło 1800 zawodników z 27 państw. Zdobyła również 2 miejsce na Ogólnopolskim Turnieju do lat 13 w szabli o Puchar Dyrektora MOS Konin w 2010 roku.

Laureaci w kategorii „Ochrona środowiska, rolnictwo, zdrowa żywność”:

1. Tradycyjna Wędzarnia Warmińska z Kaborna k. Purdy - Jarosław Parol - w ramach tegorocznych Targów „Smaki Regionów”, organizowanych w Poznaniu przez Międzynarodowe Targi Poznańskie Tradycyjna Wędzarnia Warmińska z Kaborna zdobyła nagrodę „Perła 2010” za węgorza smażonego w marynacie. Wędzarnia jest członkiem sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia - Mazury - Powiśle. W październiku na III Targach Naturalnej Żywności Natura Ford w Łodzi Wędzarnia Warmińska uzyskała Złoty Medal za „Węgorza w skórce”.

2. Edward i Tamara Przyłuccy, gospodarstwo w Brożówce - I miejsce w XVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu ROLNIK - FARMER ROKU w kategorii gospodarstw o alternatywnych źródłach dochodu. Zwycięzcy otrzymali tytuł „Rolnika - Farmera Roku” i statuetkę „Złotego Jabłka”. Otrzymana przez gospodarstwo w Brożówce nagroda tym bardziej zasługuje na uwagę, iż jest jedyną w gronie 6 zwycięzców kandydaturą z województwa warmińsko-mazurskiego.

3. Małgorzata Górska - Laureatka Nagrody Goldmanów za 2010 rok (tzw. ekologiczny Nobel). Pani Małgorzata jest współorganizatorką kampanii w obronie Doliny Rospudy i na rzecz zmiany przebiegu drogi ekspresowej Via Baltica przez obszary chronione. Koordynatorka kampanii, pracownica Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Inicjatorka powstania koalicji organizacji pozarządowych, w której skład weszły m.in. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Polska Zielona Sieć, WWF Polska, Greenpeace Polska, Centrum Ochrony Mokradeł. Od 2002 roku walczyła o zmianę przebiegu drogi Via Baltica, nadzorując rozpatrywanie tej sprawy najpierw przez Komisję Europejską, a następnie przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Do tej pory jedyną nagrodzoną Polką była Jadwiga Łopata, która otrzymała nagrodę w 2002 roku.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Laur „Najlepszym z Najlepszych” (1)
07-04-2011
image galeria
Laur „Najlepszym z Najlepszych” (2)
07-04-2011
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.