Uniwersytet Warmińsko-Mazurski ma dwie nowe pracownie. Dzięki sali laboratoryjnej z kryminalistyki oraz laboratorium sądowemu absolwenci Wydziału Prawa i Administracji mają być lepiej przygotowani do zawodu.
- To wyjście naprzeciw oczekiwaniom środowisk prawniczych - mówi o otwartych dziś (7.04) laboratoriach prof. Bronisław Młodziejowski z Zakładu Kryminalistyki i Medycyny Sądowej.
- Uniwersytet powinien nie tylko nauczać i dawać wiedzę, ale także kształtować pewne oczekiwane umiejętności.Prof. Młodziejowski, który brał udział w badaniach w Miednoje i Charkowie, będzie kierować pracownią kryminalistyczną. Sprzęt, który tam trafił, został w dużej części przekazany uczelni przez prof. Młodziejowskiego. Zajęcia będą tam prowadzone przy użyciu nowoczesnych urządzeń audiowizualnych. Poza tym studenci będą mogli poznać dokładnie sprzęt, jakiego używa się przy badaniach kryminalistycznych.
- Przede wszystkim są tam prezentowane materiały dydaktyczne - przyznaje prof. Jerzy Kasprzak, prodziekan Wydziału Prawa i Administracji.
- Mamy sporo urządzeń technicznych: walizki śledcze, proszki, aby pokazać jak ujawnia się podstawowe ślady kryminalistyczne. Poza tym kadra to czynni biegli, więc pokazują materiały ze spraw, które sami prowadzili. To nie jest wiedza książkowa. Np. prof. Młodziejowski występował jako biegły ws. Magdalenki, teraz wykonuje ekspertyzy ws. zabójstwa gen. Papały. Przekazywanie tej wiedzy studentom jest moim zdaniem bezcenne.
Dzięki kierowanemu przez dr Krystynę Szczechowicz laboratorium sądowym żacy mają łatwiej podjąć decyzję o późniejszej specjalizacji. W pracowni będą mogli m.in. przygotowywać pisma procesowe, prowadzić rozprawy, uczestniczyć w nich w charakterze którejś ze stron.
Otwarcie laboratoriów to jednak jedynie krok do dalszego rozwoju Wydziału Prawa i Administracji.
- To jest w mojej ocenie dopiero zalążek. Dalej idące są plany pana rektora, który chce, żeby kryminalistyka w pewnym stopniu była połączona z Wydziałem Nauk Medycznych - mówi prof. Kasprzak.
- Będziemy organizować Międzywydziałowy Zakład Medycyny Sądowej, który będzie świadczyć usługi na rzecz wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania Warmii i Mazur - dodaje prof. Młodziejowski.
Naukowcy z Wydziału Prawa i Administracji ściśle współpracują ze specjalistami z Miejskiej i Wojewódzkiej Komendy Policji. Planowane jest nawiązanie i rozszerzenie kontaktów z samorządem Olsztyna, regionu oraz administracją państwową.