Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
23:53 21 listopada 2024 Imieniny: Janusza, Konrada
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Kultura, dziedzictwo
FWM | 2011-04-06 01:23 | Rozmiar tekstu: A A A

Filharmonia zaprasza na koncert do nowej siedziby

Olsztyn24
Sherniyaz Mussakhan (fot. FWM) | Więcej zdjęć »

Filharmonia Warmińsko-Mazurska zaprasza w piątek (8.04) o godz. 19.00 na kolejny w 65. sezonie artystycznym koncert symfoniczny. Olsztyńscy filharmonicy po raz trzeci wystąpią z ogólnodostępnym koncertem w swojej nowej siedzibie.

Wykonawcami koncertu będą: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Rubena Silvy oraz Sherniyaz Mussakhan - skrzypce z Kazachstanu. Słowo o muzyce wygłosi Janusz Ciepliński.

W programie koncertu znajdą się:

» Antonin Dvořák - Uwertura koncertowa „Karnawał” op. 92
» Aleksander Głazunow - Koncert skrzypcowy a-moll op.82
» Piotr Czajkowski - IV Symfonia f-moll op. 36
R E K L A M A
Sherniyaz Mussakhan urodził się 29 listopada 1993 roku w Ałma-Acie. Obecnie studiuje w Centralnej Szkole Muzycznej Państwowego Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego.

Gdy miał dziewięć lat, w marcu 2002 roku, zdobył Grand-Prix konkursu republikańskiego dla młodych muzyków i otrzymał nagrodę specjalną „Nadieżda„” (Obiecujący muzyk), ustanowioną przez Artystkę Ludową Republiki Kazachstanu, Laureatkę konkursów międzynarodowych, Prezydenta Państwowej Akademii Muzycznej Kazachstanu, Aiman Mussakojaewą.

W kwietniu 2002 roku i w maju 2003 roku, podczas tournée Wirtuozów Moskiewskich w Almaty, wybitny muzyk współczesny Vladimir Spivakov nauczał Sherniyaza w klasie mistrzowskiej i wyraził pochlebne opinie o młodym skrzypku, a następnie osobiście polecił go w Centralnej Szkole Muzycznej Państwowego Konserwatorium w Moskwie. Maestro Władimir Spiwakow wręczył Sherniyazowi skrzypce.

W styczniu 2005 roku Sherniyaz Mussakhan został laureatem nagrody Tarlan w kategorii „Nowe nazwisko - Nadieżda”.

W 2006 roku Sherniyaz został laureatem I Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Moskwie im. Davida Ojstracha. Jesienią 2009 roku Sherniyaz Mussakhan został laureatem w konkursie dla młodych skrzypków im. Henryka Wieniawskiego.

Obecnie Sherniyaz Mussakhan jest uczniem Fundacji Vladimira Spivakova. Wielokrotnie uczył się w klasach mistrzowskich wybitnych skrzypków i nauczycieli: Zakhara Brona, Liany Issakhdze, Pavla Vernikova, Iriny Bochkovej i innych.

W okresie od 2007 do 2010 roku uczestniczył w występach w Kazachstanie, Austrii, na Białorusi, w Niemczech, Danii, Włoszech, Polsce i Rosji, włącznie z występami na scenach Teatru Bolszoj (Moskwa), Teatru Marinski (St. Petersburg), w pałacu Hofburg (Wiedeń), Sali Koncertowej Mozartum (Salzburg) i innych.

Ruben Silva to polski dyrygent boliwijskiego pochodzenia, urodzony w stolicy swojego kraju - La Paz.

W 1974 roku ukończył Konserwatorium Muzyczne w La Paz (gitara, fortepian, perkusja). W latach 1974-78 studiował dyrygenturę i kompozycję na Uniwersytecie Katolickim w swoim rodzinnym mieście, pod kierunkiem Alberto Villalpando i Carlosa Roso. Równocześnie w latach 1974-76 brał udział w kursie dyrygenckim prowadzonym przez ormiańskiego dyrygenta Rubena Vartanjana.

W 1975 roku został dyrygentem orkiestry konserwatorium oraz założył Młodzieżową Orkiestrę Symfoniczną. W tym okresie był także kierownikiem chóru Uniwersytetu Katolickiego, asystentem dyrygenta Narodowej Orkiestry Symfonicznej w La Paz oraz dyrygentem Orkiestry Kameralnej. Gościnnie dyrygował największymi orkiestrami swojego kraju.

W 1978 roku otrzymał stypendium polskiego rządu na studia w warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina, gdzie kształcił się pod kierunkiem prof. Stanisława Wisłockiego przez pięć lat. W 1983 roku został laureatem i otrzymał nagrodę dla najmłodszego finalisty
III Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach; brał udział w letnim kursie dyrygenckim prowadzonym przez Franco Ferrerę w Sienie we Włoszech; został także finalistą Międzynarodowego Konkursu Radia i Telewizji w Budapeszcie.

Działalność zawodowa:

» 1983-1992, 1998 do dziś dyrygent Warszawskiej Opery Kameralnej
» 1992-1994 dyrektor artystyczny Opery Wrocławskiej
» 1995 został zaproszony przez Operę Nova w Bydgoszczy do realizacji opery W. A. Mozarta „Die Zauberflute”
» 1994-1997 dyrektor artystyczny Filharmonii Koszalińskiej
» 1995-1997 dyrektor artystyczny Opery Krakowskiej (przygotował premierę „Skrzypka na dachu” J. Bocka)
» 1997-2000 współpracował z Teatrem Muzycznym ROMA w Warszawie (przygotował premiery: „Księżniczki czardasza” E. Kalmana oraz „Wesołej Wdówki” F. Lehara)
» od 1998 współpracuje z Belgradzką Operą Kameralna (zrealizował premiery: „Cossi fan tutte” W. A. Mozarta i „II Matrimonio Segreto” D. Cimarosy)
» 2000 konsultant muzyczny i pierwszy dyrygent gościnny Gliwickiego Teatru Muzycznego (kierownik muzyczny spektaklu „Ptasznik z Tyrolu” C. Zellera; w 2001r. zrealizował polską prapremierę „Oklahomy!” R. Rodgersa i premierę „Księżniczki czardasza”; od 2003r. kierownik muzyczny spektaklu „Zorba” J. Kandera; w styczniu 2007 r. przygotował premierę „Krainy uśmiechu” F. Lehara)
» od 2000 dyrektor Warszawskiej Filharmonii Młodzieżowej
» od 2005 dyrektor artystyczny Filharmonii Koszalińskiej
» od 2009 został pierwszym gościnnym dyrygentem Narodowej Orkiestry Symfonicznej w La Paz (Boliwia)

Od 1983 roku gościnnie występuje prawie we wszystkich Filharmoniach w Polsce; współpracuje z takimi orkiestrami jak NOSPR czy Sinfonia Varsovia.

Dokonał wielu nagrań dla radia i telewizji w Polsce i na świecie.

Brał udział w licznych tournées i festiwalach z polskimi zespołami w całej Europie i Japonii. Koncertował w większości krajów Europy, w Libanie i Ameryce Południowej. Podczas licznych występów zyskał wielkie uznanie krytyki i publiczności za wyczucie stylu, temperament, muzykalność i doskonały warsztat dyrygencki.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.