Urszula Pasławska
Indywidualna praca nauczyciela z każdym uczniem, dodatkowe zajęcia dostosowane do potrzeb każdego z nich. Dziś (30.03) na konferencji w Olsztynie urzędnicy i nauczyciele omawiali założenia projektu pod hasłem „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I - III”, finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.
- Celem projektu jest wykształcenie w uczniach tak zwanych umiejętności miękkich, pewności siebie, kreatywności, elastycznego radzenia sobie z problemami. Czyli rozwijanie silnych stron i nabywanie cech, które w przyszłości pozwolą im z sukcesem funkcjonować na rynku pracy - wyjaśniała Urszula Pasławska, wicemarszałek województwa.
Spotkanie zorganizował Departament EFS Urzędu Marszałkowskiego. Przyjechali samorządowcy i nauczyciele z całego regionu. Dowiedzieli się, że projekt będzie wdrażany w regionie po raz pierwszy, obowiązek jego realizacji samorząd województwa przejął od Ministerstwa Edukacji. Założenia są zresztą blisko powiązane z założeniami reformy szkolnictwa, chodzi o wsparcie „podstawówek” w realizowaniu nowej podstawy programowej. Nowatorskie jest to, że nauczyciel ma pracować indywidualnie z każdym uczniem, żeby jak najlepiej wykorzystać jego potencjał. Narzędziami będą przede wszystkim dodatkowe zajęcia, dostosowane do predyspozycji młodych ludzi. Ci szczególnie uzdolnieni skorzystają na przykład z kursów języków obcych czy lekcji przedsiębiorczości. Ci mający problemy z nauką - z zajęć wyrównawczych, logopedycznych lub konsultacji psychologicznych.
Na realizację projektu przeznaczono ponad 25 mln zł z EFS. Nabór wniosków rusza od poniedziałku, bo 4 kwietnia i zakończy się 16 maja 2011 roku. -
Państwo otrzymujecie wędkę - mówiła do nauczycieli i samorządowców Grażyna Przasnyska, warmińsko-mazurski kurator oświaty. -
Projekt stanie się naprawdę systemowy, gdy wszystkie szkoły będą w nim uczestniczyć. Początki są trudne, dlatego na starcie dostaniecie wsparcie z pieniędzy unijnych. Warto wykorzystać tę szansę.