W Instytucie Kultury Chrześcijańskiej w Olsztynie zostały wystawione dzisiaj (29.03) prace artystyczne Anny i Zygmunta Drońskich. Znani w Olsztynie twórcy, nauczyciele akademiccy Instytutu Sztuk Pięknych UWM, od lat mieszkają na wsi pod Barczewem, co miało zasadniczy wpływ powstanie zaprezentowanych dziś dzieł.
- Historia moich obrazów rozpoczęła się w 2000 roku, kiedy z żoną zdecydowaliśmy się na zamieszkanie na wsi i kupienie starego warmińskiego domu - powiedział Zygmunt Droński, wprowadzając publiczność w klimat wystawy.
- Ten dom był w stanie ruiny i musieliśmy go odbudować. Podczas remontu mieliśmy stertę desek, drzwi, klamek, blach, okuć. Zacząłem się tym bawić, zestawiać między sobą. W pewnym momencie stwierdziłem, że coś może z tego wyjść. Była pierwsza praca, potem druga i dzisiaj mogą Państwo je zobaczyć. Są tu również obecne kompozycje malarskie, przy których też używałem starych desek czy też blach. Jak powiedział artysta, na wystawie zaprezentował prace charakterystyczne dla różnych etapów swojej twórczości, w tym również prace z ostatniego roku. Swoją część ekspozycji, złożoną z kilkunastu obiektów, nazwał „Przeczekiwania”.
Natomiast Anna Drońska pokazała w Instytucie Kultury Chrześcijańskiej trzy prace. Nadała im wspólny tytuł „Opowieści”. Jak na posiadaczkę tytułu doktora uzyskanego na Wydziale Tkaniny i Ubioru ASP w Łodzi przystało, w pracach nie mogła nie wykorzystać tkaniny. To ona stanowiła podłoże dla znalezionych na wsi kawałków metalu czy obrzynka z pnia drzewa o niepotykanym kształcie. Połączenie tych materiałów dało niespotykany i fascynujący efekt.
Z D J Ę C I A