Dobrze to znamy. Nie każdy kto pisze wiersze, jest znanym poetą i nie każdy, kto gra, jest topowym muzykiem. Ale może być! Na pewno zaś sztuką małą czy dużą da się powiększać potencjał twórczy miasta. Każdego więc, kto chce działać w przestrzeni publicznej, a często nie ma możliwości, Fundacja Środowisk Twórczych w Olsztynie zaprasza do współpracy.
Fundacja Środowisk Twórczych to jedna z wielu organizacji pozarządowych w województwie warmińsko-mazurskim (wg ostatnich danych statystycznych jest ich ponad 4 tysiące) i od chwili powstania w 2004 nie zmieniała ani składu zarządu, ani liczby członków. Niedawno jednak, podczas spotkania sprawozdawczo-wyborczego 21 marca, grupa postanowiła... - mówiąc nieco humorystycznie - o zmianie warty. Celem zmian jest realizacja nowych projektów, do których potrzeba nowych sił i opracowanie planu działania tak, by spełnić oczekiwania wszystkich zaangażowanych stron z pożytkiem dla otoczenia.
Dla zainteresowanych podaję, że zgodnie ze statutem (w którym też mogą zaistnieć zmiany) zadaniem Fundacji jest wspieranie wszelkich form nauki, kultury, sztuki, integracja ludzi nauki, kultury i sztuki w regionie, kraju i zagranicą celem lepszego wykorzystania ich potencjału twórczego i intelektualnego, popularyzacja historii, tradycji, kultury i obyczajów Warmii i Mazur, prezentacja ludzi z nim związanych, opieka nad młodymi talentami - umożliwienie im rozwijania swoich umiejętności artystycznych i naukowych, współpraca z władzami samorządu lokalnego województwa w prowadzeniu artystycznych akcji i wydarzeń.
Dotychczas największym przedsięwzięciem i dumą Fundacji jest Konkurs „Talent Roku”, który polega na wyłonieniu wybijających się przedstawicieli kultury, nauki i sztuki z terenu województwa warmińsko-mazurskiego. w 9. kategoriach według klasyfikacji muz greckich z poszerzeniem ich symbolicznego znaczenia stosownie do współczesności. Nagrodzonym pozwala to na zaistnienie w środowisku (bo często statuetka Talent Roku jest pierwszą ważną nagrodą w życiu twórczym) i stanowi doping do dalszego rozwoju osobowego. W tym roku będzie już czwarta edycja tego plebiscytu.
Fundacja prowadzi też wydawnictwa książkowe, organizuje benefisy zasłużonych, spotkania autorskie, druk i promocję książek, płyt CD. Wszystko to zamierza zdynamizować i poszerzyć środowiskowo, docierając do nowych osób.
Każdy, kto chce dołączyć z inicjatywą twórczą lub opinią będzie witany jak gość specjalny i oczekiwany. Potrzebni są: twórcy (do współrealizacji planowanych przez Fundację projektów lub zgłoszenie nowatorskich projektów własnych z poparciem Fundacji), doradcy i znawcy środowiska (rada programowa), młodzi twórcy (do stworzenia sceny prezentacji), partnerzy z innych organizacji (do zawiązania silniejszego lobby), ludzie z doświadczeniem i wolnym czasem (szef biura).
Fundacja Środowisk Twórczych w Olsztynie dysponuje siedzibą w centrum miasta, doświadczeniem organizacyjnym, pozytywnym nastawieniem do młodych twórców i tzw. sztuki niszowej. Nie ma długów i zobowiązań.
Jestem osobą upoważnioną do kontaktów w ww. sprawie i zapraszam do przejęcia warty w imieniu całej Fundacji. Kontakt przez adres redakcji olsztyn24 (redakcja@olsztyn24.com).