Leśne Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach ciągle się rozwija. Do końca listopada ma być gotowy budynek, w którym mieścić się będzie m.in. sala audytoryjna. A już wiosną zwiedzających czeka nowa atrakcja - lapidarium, czyli kolekcja kamieni polodowcowych zebranych z pól Warmii i Mazur. Trwają też prace nad zagospodarowaniem nowych terenów, na których już wiosną zostaną posadzone nowe gatunki i odmiany drzew i krzewów.
Prowadzone przez Lasy Państwowe Leśne Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach to jedna z największych botanicznych atrakcji regionu. Co roku ten oddalony od centrum Olsztyna o zaledwie 8 kilometrów specjalistyczny ogród botaniczny (arboretum posiada zezwolenie Ministra Środowiska na prowadzenie ogrodu botanicznego) odwiedza ponad 15 tysięcy osób. Z myślą o nich do końca listopada na terenie arboretum powstanie budynek, w którym oprócz sanitariatów i pomieszczeń administracyjnych mieścić się będzie sala audytoryjna.
Budynek w pełni ekologiczny
- Oprócz wykładów będziemy w niej organizować m.in. wystawy tematyczne - mówi Witold Szumarski z Nadleśnictwa Kudypy, który od kilkunastu lat opiekuje się arboretum.
Dwukondygnacyjny budynek (parter plus poddasze użytkowe), którego budowa już się rozpoczęła, będzie nawiązywał stylem do tradycyjnej architektury warmińskiej. Do jego budowy zostaną wykorzystane wyłącznie naturalne materiały: kamienienie, drewno i cegły. Z myślą o ochronie środowiska budynek zostanie wyposażony w kolektory słoneczne i pompę ciepła.
To jednak nie koniec nowości. Już wiosną (po przerwie zimowej arboretum zostanie otwarte pod koniec kwietnia) zwiedzających czeka kolejna atrakcja. Nadleśnictwo stworzyło na terenie arboretum kolekcję kilkudziesięciu głazów polodowcowych. Każdy z nich został oczywiście opisany. W ten sposób powstało tzw. lapidarium. W kolekcji można podziwiać m.in. granit alandzki, granit rapakiwi, czy też granitognejs.
Więcej niż atrakcja turystyczna
Leśne Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach pełni nie tylko rolę atrakcji turystycznej i miejsca, w którym prowadzona jest edukacja przyrodnicza.
- Arboretum to także swoistego rodzaju laboratorium. To właśnie tutaj prowadzi się hodowlę roślin chronionych, które w przyszłości, poprzez restytucję rzadkich gatunków chronionych, wzbogacą bioróżnorodność terenów leśnych - dodaje Witold Szumarski.
Arboretum w Kudypach od lat współpracuje z naukowcami z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Ogród botaniczny, który ma powstać na terenie Kortowa, będzie połączony z Leśnym Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach specjalnie w tym celu stworzoną ścieżką edukacyjną.